Naukobus w Chrobrzu. Dzieci przez zabawę, wiele mogą się nauczyć

Data publikacji: 01.04.2019 20:01
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Naukobus z wizytą w Szkole Podstawowej w Chrobrzu

Naukobus z wizytą w Szkole Podstawowej w Chrobrzu
Chroberz. 01.04.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

20 interaktywnych eksponatów z Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie można przez dwa dni oglądać w Szkole Podstawowej w Chrobrzu, w powiecie pińczowskim. Ustawiono je w sali gimnastycznej w szkole, a uczniowie mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.

Edukatorzy objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii czy matematyki.

Naukobus w Chrobrzu to dobry pomysł, przekonują nauczycielki Anna Steckiewicz oraz Anna Dracz. - Sądząc po zainteresowaniu dzieci i młodzieży to rzeczywiście trafiona inicjatywa – zaznaczała Anna Steckiewicz. - To świetna zabawa dla dzieci, a do tego możliwość poznania praw fizyki i optyki w zupełnie inny sposób niż to dzieci robią na co dzień – mówiła z kolei Anna Dracz.

Krzysztof Haberko z Centrum Nauki Kopernik informuje, że dzięki wystawie objazdowej w Chrobrzu możemy zobaczyć esencję tego, co znajduje się w Centrum Nauki Kopernik. Jak dodaje, wśród wielu eksponatów jest i taki, którego zobaczyć się nie da, ale można go... poczuć.

- Jedna osoba trzyma kule. W tej osobie kumuluje się prąd. A jak dotknie tę drugą osobę to w palcach poczuje przepływający prąd. Część eksponatów odnosi się do czystej fizyki, inne pokazują  złudzenia optyczne, czy zagadnienia z biologii lub medycyny – wymienia Krzysztof Haberko.

Jak z kolei informuje Gabriela Kłap, dyrektor Szkoły Podstawowej, z prośbą o przyjazd naukobusa wystąpiono do Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Z pomocą posła Michała Cieślaka i Macieja Gawina, radnego sejmiku Wojewódzkiego w ciągu dwóch tygodni przyszła pozytywna odpowiedź. 

- Zawsze jestem zadowolona, kiedy coś się dzieje w naszej szkole. Jest ruch, widać zainteresowanie dzieci, co cieszy. We wtorek ekspozycja będzie czynna od 8.00 do 14.00. Przewidujemy, że odwiedzi nas około 1000 dzieci – zaznacza dyrektorka.

Naukobus to program Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W celu uzgodnienia zwiedzania dla grup zorganizowanych można się kontaktować z dyrektorką szkoły.

Reklama