Ojciec Jana Pawła II zostanie upamiętniony w Kielcach

Data publikacji: 02.04.2019 15:05
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Tablica upamiętniająca pobyt w Kielcach taty Jana Pawła II - Karola Wojtyły seniora

Tablica upamiętniająca pobyt w Kielcach taty Jana Pawła II - Karola Wojtyły seniora
Kielce. 02.04.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Tablica poświęcona sierżantowi Karolowi Wojtyle, ojcu Papieża Polaka zostanie umieszczona przy kościele świętego Franciszka z Asyżu w Kielcach. Upamiętni ona jego pobyt w Kielcach w 1915 roku. Sierżant Karol Wojtyła w wieku 21. lat, w czasie zaborów, został powołany do służby wojskowej w 56. Pułku Piechoty Austriackiej.

Batalion zapasowy tego pułku stacjonował w Kielcach przy ul. Prostej, w dawnych koszarach rosyjskich w czasie I wojny światowej, gdy miasto znalazło się pod okupacją austriacką - mówi Jerzy Osiecki, regionalista, który odkrył kielecki ślad Wojtyły seniora.

- Sierżant Wojtyła był oficerem rachunkowym, pracował w kwatermistrzostwie. Jako krawiec z zawodu, odpowiadał m.in. za umundurowanie wojska. Prawdopodobnie krążył pomiędzy Wadowicami, Krakowem, a Kielcami. W Muzeum w Wadowicach znajduje się przepustka wydana przez władze austriackie dla Emilii Wojtyły, żony sierżanta, matki papieża. Jest na niej pieczęć znanego wówczas zakładu kieleckiego „Moderne”, potwierdzająca pobyt w Kielcach, najpewniej w celu odwiedzin męża. Pieczątkę przybito 3 października 1915 roku - mówi Jerzy Osiecki.

Tablica będzie się znajdowała przed wejściem do kościoła, gdzie są już inne elementy upamiętniające ważne wydarzenia narodowe i postaci. Wspominają np. kapucyna o. Kosmę Lenczowskiego, pierwszego kapelana Legionów Polskich, 100-lecie odzyskania niepodległości, zwycięstwo pod Monte Cassino oraz ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.
Kapucyni zawsze byli zaangażowani patriotycznie - dodaje proboszcz parafii kapucynów brat Marek Skwarło.

- Często byliśmy z żołnierzami na polach bitew jako kapelani. Miało to miejsce już w czasach króla Jana III Sobieskiego, podczas bitwy pod Wiedniem, gdzie był nasz współbrat bł Marek z Aviano. Cały czas jesteśmy obecni w ważnych momentach dla kraju - mówi br. Marek Skwarło.

Tablica ufundowana przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach zostanie odsłonięta po mszy świętej o godzinie 12.00 w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia. Z kolei w czwartek, 4 kwietnia, podczas mszy św. o godzinie 18.30 do kościoła kapucynów zostaną wprowadzone relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II - dodaje brat Marek Skwarło.

- Zależało nam, aby św. Jan Paweł II był z nami w tej parafii, aby nam błogosławił, wstawiał się za nami i naszym miastem. Wiemy, że zawsze walczył o rodzinę, wolność i godność człowieka. Chcemy przez jego przykład pokazywać dzisiejszej rodzinie te wartości, o których mówił. Warto przypominać sobie o tym w świecie mocno konsumpcyjnym i relatywnym - dodał proboszcz. 

Relikwie zostały przekazane kapucynom przez kard. Stanisława Dziwisza. Będą one udostępniane wiernym podczas rocznic i liturgicznych wspomnień Jana Pawła II.

Reklama