Jak będzie wyglądać pomnik, który stanie we wsi Bronina?

Data publikacji: 03.04.2019 17:01
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Bronina. Propozycja orła i pomnika. Szkice

Bronina. Propozycja orła i pomnika. Szkice
Fot. Materiały Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Wiemy, jak może wyglądać „Pomnik Września 1939 roku”, który stanie we wsi Bronina. Monument stał do niedawna przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury i upamiętniał Armię Czerwoną. W 2017 roku, o jego przeniesieniu i zmianie upamiętnienia zdecydowali radni. Decyzja była następstwem negatywnych opinii kuracjuszy, mieszkańców gminy oraz ustawy dekomunizacyjnej.

Inicjatorem postawienia pomnika w Broninie jest sołtys Stanisław Kozioł. Jak informuje, monument zostanie usytuowany obok stawu, który w ostatnim czasie został odnowiony.

- Mamy zgodę IPN na pozostawienie napisu, który widniał na pomniku i bloków, które pozostały z jego demontażu. Mamy też wielkiego orła o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 2,5 metra, który usytuowany będzie na cokole. Ten symbol nadaje mu nową treść – mówi sołtys.

Bronina. Propozycja orła i pomnika. SzkiceFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Pomnik ma mieć około 7 merów wysokości. Sołtys zaznacza, że pomnik, upamiętni bitwę, która miała miejsce 9 września 1939 r. Jak dodaje, walczyły tam różne pułki Dywizji Piechoty Górskiej.

- Pod orłem na ścianach jednego z bloków będą się znajdowały znaki pułków. W dolnej części znajdzie się m.in. tablica poświęcona żołnierzom, którzy zginęli w 1939 roku, druga z opisem Bitwy pod Broniną i tablica z nazwiskami tych, którzy zostali spaleni żywcem przez Niemców 10 września 1939 roku – tłumaczy sołtys.

Sołtys dodaje, że Instytut Pamięci Narodowej zadeklarował, że  dołoży do renowacji od 8 do 10 tysięcy złotych, również gmina Busko-Zdrój zabezpieczyła na te cel w budżecie blisko 30 tysięcy złotych. Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano wstępnie na 7 września.

Podobne wiadomości
Reklama