Muzeum Wsi Kieleckiej poszukuje stulatków

Data publikacji: 04.04.2019 06:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.10.2018 Tokarnia. Park etnograficzny. Muzeum Wsi Kieleckiej

18.10.2018 Tokarnia. Park etnograficzny. Muzeum Wsi Kieleckiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Muzeum Wsi Kieleckiej poszukuje osób urodzonych przed 1924 rokiem. To efekt współpracy instytucji z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, który realizuje unikatowy projekt pod nazwą „100 100-latków na 100-lecie”.

Zadaniem pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej będzie przeprowadzenie, nagranie w formie audio i video oraz opracowanie czterech wywiadów biograficznych ze świadkami historii, urodzonymi w czasach bliskich odzyskaniu niepodległości, czyli w 1923 roku i wcześniej. Bohaterowie mają opowiedzieć o osobistych wspomnieniach, związanych z pierwszymi latami Niepodległej, dorastaniu w II RP, przeżyciach z czasu II wojny światowej i lat powojennych.

Jak przyznaje Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, dla pracowników muzeum będzie to piękna lekcja historii, ale i wyzwanie.

- My jesteśmy przyzwyczajeni do innego rodzaju przeprowadzenia wywiadów i badań etnograficznych. One się zwykle opierają na pewnego rodzaju formularzach, które należy uzupełnić. Natomiast spotkanie z osobami, które wezmą udział w projekcie jest bardzo indywidualne i będzie właściwie polegało na pięknej opowieści o swoim życiu, opowieści biograficznej w kontekście tych wielkich wydarzeń historycznych, które na przestrzeni tych stu lat miały miejsce w naszym kraju - wyjaśnia Beata Ryń.

Zachęca do podzielenia się tymi unikalnymi historiami. - Uważam, że ten projekt jest znakomity i osoby, które chciałyby uwiecznić tę swoją opowieść i zatrzymać dla nas, dla przyszłych pokoleń, serdecznie zapraszamy do udziału w tym projekcie - mówi.

W ramach projektu, który rozpoczął się w 2018 roku i potrwa do 2020 roku, powstanie 100 takich relacji zebranych w całym kraju na stulecie niepodległości Polski. Opracowany materiał muzeum przekaże do Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Tam zostanie zarchiwizowany i będzie udostępniany w celach naukowych i popularyzatorskich.

Jak podkreśla Beata Ryń, są już pierwsze efekty tych niezwykłych spotkań.

- Już powstała wystawa z pierwszego etapu projektu. Jest niezwykła, dlatego że państwo dzielą się nie tylko wspomnieniami, ale również fotografiami, więc to jest niezwykle wzruszające i bardzo bogate faktograficznie i historycznie. Mamy nadzieję, że również region świętokrzyski będzie mógł przekazać tę część Niepodległej do tego projektu - zaznacza Beata Ryń.

Muzeum Wsi Kieleckiej czeka na zgłoszenia do końca maja.

Reklama