Świętokrzyscy przedstawiciele Kukiz’15 protestują przeciw ustawie 447

Data publikacji: 06.04.2019 12:43
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Od lewej: Dorota Jarońska, Rafał Młynarski, Magdalena Fogiel - Litwinek, Marcin Bugajski, Hanna Łoboda, Łukasz Wasilewski

Od lewej: Dorota Jarońska, Rafał Młynarski, Magdalena Fogiel - Litwinek, Marcin Bugajski, Hanna Łoboda, Łukasz Wasilewski
Kielce. 05.04.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

- Trudno uwierzyć, że ludzie wykształceni często mylą się, używając słów polskie obozy śmierci - mówi Magdalena Fogiel-Litwinek, prezes świętokrzyskich struktur Kukiz’15. Organizacja solidaryzuje się z Polonią mieszkającą w Stanach Zjednoczonych, która protestuje przeciw realizacji przyjętej przez tamtejszy rząd ustawie 447.

Na mocy tego dokumentu władze USA mogą pomagać organizacjom żydowskim w dochodzeniu roszczeń, mienia bezspadkowego z tytułu holocaustu.

Magdalena Fogiel-Litwinek dodaje, że od połowy lat dziewięćdziesiątych buduje się narrację, że Polska i Polacy są współodpowiedzialni za holocaust.

- Przez ostatnie lata jesteśmy świadkami, jak na Polskę systematycznie zrzucana jest odpowiedzialność za holocaust i II wojnę światową. Uważamy, że w ten schemat wpisuje się przyjęta w USA ustawa 447, która jest niezgodna z prawem europejskim i prawem jakiegokolwiek państwa. Jeżeli obywatel jakiegoś narodu ginie lub bezpotomnie umiera, to spadek przechodzi na rzecz danego państwa - takie są cywilizowane przepisy. W tej chwili chce się te regulacje zaburzyć, a mienie, które zostało w Polsce, chcą odzyskać amerykańscy Żydzi. Na to nie ma naszej zgody, dlatego też popieramy protest Polonii - dodaje.

Liderka Kukiz’15 w Świętokrzyskiem podkreśla, że w latach 1948-71 polski rząd zawarł szereg układów z władzami innych państw, na mocy których Polska wypłaciła stosowne odszkodowania z tytułu mienia pozostawionego w Polsce po II wojnie światowej.

- Ze Stanami Zjednoczonymi taki układ był zawarty 16 lipca 1960 roku. Dlatego nie ma już teraz możliwości, aby rząd USA wysuwał roszczenia do Polski o mienie pozostawione po II wojnie światowej. Również na mocy ustawy sejmu RP z 1997 roku Polska sukcesywnie zwraca mienie gminom żydowskim obiekty i nieruchomości należące do ich gmin - zaznacza.

Zdaniem Marcina Bugajskiego, członka stowarzyszenia Kukiz’15 mimo protestów środowisk polonijnych w sprawie ustawy 447, nie widać zdecydowanej reakcji polskiego rządu.

- Niestety ta ustawa w zdecydowanej większości wymierzona jest w Polskę, ponieważ tutaj w trakcie II wojny światowej zginęło 3 mln Żydów, i tutaj jest najwięcej majątku, który chcieliby odzyskać. Chcemy, aby głos rozsądku w tej sprawie dotarł także do rządzących, którzy powinni zająć się ta kwestią - dodaje.

Hanna Łoboda, przedstawicielka świętokrzyskich struktur Kukiz’15 zaznacza, że o wadze tej sprawy świadczy wysokość roszczeń wysuwanych wobec naszego kraju. Sięgają one kwoty 300 mld dolarów.

Reklama