Ci ludzie zginęli za Ojczyznę. W Oleśnicy pamięć o nich wciąż jest żywa

Data publikacji: 07.04.2019 07:30 / Data aktualizacji: 07.04.2019 15:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomordowanych w Katyniu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Przy tablicy od lewej: ppłk P.Czajkowski, burmistrz Leszek Juda, Diana Głowni, rzecznik  wojewody, poseł Dominik Tarczyński

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomordowanych w Katyniu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Przy tablicy od lewej: ppłk P.Czajkowski, burmistrz Leszek Juda, Diana Głowni, rzecznik wojewody, poseł Dominik Tarczyński
Oleśnica. 07.04.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Tablicę upamiętniającą pomordowanych w Katyniu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej odsłonięto w kościele parafialnym w Oleśnicy w powiece staszowskim.

Poseł Dominik Tarczyński, który był jedną z osób odsłaniających tablicę powiedział, że traktuje to wydarzenie emocjonalne.

- Jako wnuk Żołnierza Wyklętego, który był prześladowany i niszczony wiem, jak ważne jest to, aby wykrzyczeć prawdę. Ona musi zostać wykrzyczana w wielu miejscach w Polsce. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o Prezydencie Lechu Kaczyńskim, który tak wiele zrobił dla Polski i Polaków - powiedział poseł Tarczyński. Podziękował mieszkańcom Oleśnicy za to, że pamiątkową tablicą oddali hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej.

- Wielokrotnie można było usłyszeć o tym, że nie powinno się mówić o katastrofie pod Smoleńskim, że powinno się zapomnieć jak o Katyniu. Nie - naszym obowiązkiem jest krzyczeć pamiętać i być dumnym Polakiem - dodał poseł Tarczyński.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski powiedział, że odsłonięcie tablicy to dla niego bardzo refleksyjny moment. Był w Katyniu w delegacji parlamentarnej 10 kwietnia 2010 roku i gdy dowiedział się, że Prezydent i wszyscy inni uczestnicy lotu, wśród których miał wielu kolegów i znajomych nie dotrą na miejsce, ogarnął go przerażający smutek. Marszałek dodał, że wciąż pozostaje zagadką jak doszło do katastrofy smoleńskiej. Wrak jest nadal na terenie Rosji i nie mamy do niego dostępu, aby zbierać dowody w celu ostatecznego wyjaśnienia przyczyn tego  tragicznego wydarzenia - stwierdził marszałek  Bętkowski.

Burmistrz Oleśnicy Leszek Juda powiedział, że tablica poświęcona pamięci pomordowanym w Katyniu i tym, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej jest cenną inicjatywą.

- To jest przekaz dla kolejnych pokoleń, że nasze społeczeństwo miało taką wewnętrzną potrzebę, aby uczcić tych ludzi. Jestem przekonany, że wielu ludzi będzie się zatrzymywać przy tej tablicy  na modlitwę i krótką refleksję. Oni na to zasługują, ponieważ zginęli będąc w służbie Ojczyzny - dodał burmistrz.

W uroczystościach brało udział również Wojsko Polskie. Podpułkownik Paweł Czajkowski, dowódca Garnizonu Sandomierz powiedział, że nie wyobraża sobie, aby nie wziąć udziału w takim wydarzeniu. Prezydent Lech Kaczyński, który zginął w katastrofie był zwierzchnikiem sił zbrojnych, zginęła też cała elita wojskowa wraz z szefem Sztabu Generalnego .

- To dla nas zaszczyt i honor móc uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli - powiedział podpułkownik Czajkowski.

Inicjatorem ufundowania tablicy jest NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Prezes zarządu gminnego Marian Stępień powiedział, że zrobił to z wewnętrznej potrzeby. Od dziecka interesował się historią i bieżącymi sprawami Polski. Dodał, że tablica jest dla wszystkich mieszkańców oraz przyszłych pokoleń. Po uroczystościach w kościele zebrani przeszli do szkoły podstawowej, gdzie uczniowie wystąpili z programem słowno-muzycznym.

adv adv
Wiadomości
Reklama