Dyktando z jajem, bo Święta Wielkanocne tuż tuż...

Data publikacji: 09.04.2019 12:37
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jedna z pomysłodawczyń dyktanda Katarzyna Knap-Sawicka z Referatu Kultury i Promocji sandomierskiego magistratu

Jedna z pomysłodawczyń dyktanda Katarzyna Knap-Sawicka z Referatu Kultury i Promocji sandomierskiego magistratu
Sandomierz. 09.04.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

I Sandomierskie Dyktando z Jajem - to nowa inicjatywa, która ma zachęcić do zgłębiania ortografii języka polskiego i do dbałości o codzienny język. Autorką tekstu, który będzie do napisania i jedną z pomysłodawczyń dyktanda jest Katarzyna Knap-Sawicka z Referatu Kultury i Promocji sandomierskiego magistratu.

- To wydarzenie wymyśliliśmy po to, aby w poważną formę dyktand wpleść akcent humorystyczny. Przede wszystkim fabuła dyktanda będzie humorystyczna - z jajem, bo przed nami święta wielkanocne i chcieliśmy zgromadzić mieszkańców i turystów w tym okresie na miłym spotkaniu - powiedziała Katarzyna Knap-Sawicka.

Dodała, że tekst dyktanda dotyczyć będzie m.in. Sandomierza, świąt, będzie też kilka trudnych nazw własnych, a także nazwy zwierząt i roślin, które czasami sprawiają problemy w pisowni.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że tego typu wydarzenia są potrzebne, ponieważ język polski ubożeje. Ludzie coraz bardziej posługują się skrótami, korzystają z komunikatorów, ze słownictwa potocznego, tymczasem o język trzeba dbać, a dyktando ma do tego zachęcić i jednocześnie sprawdzić umiejętności.

Burmistrz dodał, że nie należy bać się tej próby, ponieważ dyktando można podpisać pseudonimem, niekoniecznie imieniem i nazwiskiem. Trzy najlepsze osoby zostaną nagrodzone.

Zgłoszenia do I Sandomierskiego Dyktanda z Jajem przyjmowane są do 12 kwietnia. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej miasta Sandomierza.

Dyktando odbędzie się 14 kwietnia w Zamku Królewskim w Sandomierzu o godzinie 14.30.

Reklama