Rynek zamknięty dla samochodów [MAPA]

Data publikacji: 10.04.2019 12:34 / Data aktualizacji: 15.04.2019 05:57
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Od dziś nie będzie można przejechać samochodem przez kielecki Rynek, a na niektórych prowadzących do placu ulicach, ruch będzie mocno ograniczony. Miejski Zarząd Dróg zmienił organizację ruchu, po konsultacjach społecznych z mieszkańcami Kielc.

Największe zmiany dotyczą samego Rynku, gdzie wprowadzony będzie całkowity zakaz wjazdu dla samochodów. Wyjątkiem są pojazdy zaopatrzenia dla sklepów na rogu Koziej i Rynku, ale będą mogły się tam pojawiać tylko w godzinach od 6 do 12. Na ul. Piotrkowskiej, od placu Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. Kozią zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Na wysokości gmachu urzędu miasta zostanie wyznaczonych 11 miejsc postojowych. Bez zmian pozostanie natomiast ruch ulicami Orlą i Warszawską.

Wjazd jednokierunkowo na północną pierzeję Rynku możliwy będzie dla samochodów dostawczych od ul. Piotrkowskiej, wyjazd z Rynku odbywał się będzie przez pierzeję wschodnią. Północna część Rynku od strony ul. Bodzentyńskiej będzie fizycznie wygrodzona donicami. Ruch rowerowy odbywać się będzie bez zmian. Postój taksówek zostanie przeniesiony z Rynku na ul. Bodzentyńską. Na tej ulicy zachowany zostanie przejazd przez plac św. Tekli do ul. Warszawskiej. Dojazd do parkingu Centrum możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Pelca i Piotrkowskiej. Na ul. Koziej od Piotrkowskiej do Silnicznej rowerzyści będą mogli poruszać się w obu kierunkach.

Mieszkańcy Kielc, przez dwa miesiące mogli głosować na temat planowanych zmian na stronie ideakielce.pl. Głosy były mocno podzielone. Decyzja o zamknięciu przejazdu przez Rynek w kierunku Piotrkowskiej przeważyła siłą jednego z 1400 głosów. Natomiast w kwestii rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania, aż 70 procent ankietowanych było przeciwnych. Mieszkańcy nie chcą również otwarcia przejazdu ulicą Paderewskiego przez Sienkiewicza. W ankiecie przeciwnych było nieco ponad 51 procent głosujących.

Jarosław Skrzydło z MZD zapowiada, że służby miejskie będą obserwować sytuację w okolicach Rynku i jeśli zajdzie taka potrzeba, dokonają poprawek.

Zmiany w ruchu na RynkuKielce / Fot. MZD Kielce

Podobne wiadomości
Reklama