Gorąca sesja kieleckiej Rady Miasta [ZAPIS RELACJI]

Data publikacji: 11.04.2019 06:58 / Data aktualizacji: 11.04.2019 12:51
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.04.2019 Kielce. UM. Sesja rady miasta

11.04.2019 Kielce. UM. Sesja rady miasta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rada Miasta w Kielcach zdecydowała, że budynek przy ulicy Marszałkowskiej, w którym siostry Nazaretanki prowadzą szkołę podstawową powinien być im bezpłatnie użyczony.

12.45 Teraz radni głosują za sprawami bieżącymi. Dziękujemy za uwagę.

11.50 Rada Miasta w Kielcach zdecydowała, że budynek przy ulicy Marszałkowskiej, w którym siostry Nazaretanki prowadzą szkołę podstawową powinien być im bezpłatnie użyczony. Za projektem w tej sprawie, przygotowanym przez klub Prawa i Sprawiedliwości opowiedziało się 14 radnych, 6 osób było przeciw, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

11.45 Obrady zostały wznowione

11.37 Mamy kolejną przerwę w obradach

11.34 Rada Miasta będzie teraz głosować za uchwałą przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Ten dokument zakłada bezpłatne użyczenie obiektu przy ulicy Marszałkowskiej.

11.30 Kielecka Rada Miasta odrzuciła przygotowany przez prezydenta Bogdana Wentę projekt uchwały, zakładającej płatną dzierżawę budynku przy ulicy Marszałkowskiej, w którym siostry nazaretanki prowadzą szkołę podstawową. Za prezydenckim projektem zagłosowało 7 radnych, przeciw było 11 osób.

11.19 Trwa dyskusja na temat szkoły prowadzonej przez Nazaretanki. Na mównicy jest Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji w urzędzie Miasta w Kielcach.

11.00 Sesja została wznowiona

10.53 Przewodniczący Kamil Suchański zarządził 5-minutową przerwę.

10.48 - Wam przeszkadza to, że jest to szkoła katolicka - powiedział Jarosław Karyś do radnych, którzy nie godzą się na bezpłatną dzierżawę budynku szkoły Nazaretankom.

10.40 - Czas skończyć z rozdawnictwem mienia miasta - mówi Agata Wojda. - Oferta dla nazaretanek jest bardzo atrakcyjna - dodaje radna.

10.35 Spięcie pomiędzy radnym Marianem Kubikiem i prezydentem Bogdanem Wentą. Radny zarzuca prezydentowi, że ten nie dotrzymuje słowa.

10.25 - Jest jakiś plan, jeśli zlikwidujecie szkołę? Co zrobicie z dziećmi – pyta radny Arkadiusz Ślipikowski.

- Rozumiem, że w ramach oszczędności będziemy likwidować szkołę Nazaretanek. Gratuluję pomysłu – powiedział Jarosław Karyś.

10.20 Robi się gorąca atmosfera. Na mównicy znów Marcin Różycki, który odpowiada na pytania radnych. - Czemu mówicie o Rzeszowie i Krakowie w kontekście czesnego, a czemu zapominacie o Warszawie i Kaliszu? Brakuje elastyczności. W stolicy w jednej ze szkół czesne wynosi 9 tysięcy rocznie - mówi do radnych.

10.13 - Uważam, że zakon powinien płacić za dzierżawę. Uważam, że kwota zaproponowana jest bardzo atrakcyjna dla sióstr - powiedział radny Marcin Chłodnicki. - Nikt nie mówi o likwidacji a o uczciwych zasadach najmu - dodał.

10.06 - Chciałabym prosić pana prezydenta, żeby decyzję odnośnie przyszłości szkoły przekazał sam naszym dzieciom. Bo to one codziennie pytają co będzie dalej i się stresują - zakończyła przedstawicielka rady rodziców.

9.58 Na mównicy pojawiła się przedstawicielka rady rodziców. - Pomimo braku obwodu, szkoła ma charakter publiczny. Siostry nie biorą czesnego - mówi. - W Kielcach mamy dwie katolickie szkoły podstawowe. Rekrutacja pokazuje, jak duże zapotrzebowanie jest na takie placówki. Szkoła przedstawia bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych - dodaje. - W procesie rekrutacyjnym nie jest weryfikowana wiara. To nie jest szkoła dla elit - mówię to, ponieważ pojawiły się głosy, że mogą w niej być tylko nieliczne dzieci - podkreśla przedstawicielka rady rodziców.

- Nie jesteśmy szantażystami. Kiedy zapisywaliśmy dzieci do tej szkoły, status placówki był uregulowany. Proszę nas nie nazywać szantażystami - podkreśla.

9.56 Rozpoczyna się temat szkoły Nazaretanek. Na mównicy jest wiceprezydent Marcin Różycki, który powiedział, że to bardzo ważny temat dla mieszkańców Kielc - Miasta nie stać za dzierżawę, jeśli są inne możliwości - powiedział Różycki.

9.52 Kieleccy radni przyłączają się do zabiegów, które mają doprowadzić do przywrócenia finansowania remontu linii kolejowej numer 8 z Warszawy, przez Kielce do Krakowa. Za rezolucją z apelem do rządu o ponowną weryfikację założeń Krajowego Programu Kolejowego do roku 2023 głosowało 23 radnych. Nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej, podobny dokument wystosował sejmik województwa świętokrzyskiego.

9.30 Na mównicy jest póki co prezydent Bogdan Wenta, który raportuje, co zostało wykonane od ostatniej sesji. To m.in. zmiana polityki budżetowej ratusza czy powołanie nowego wiceprezydenta - Arkadiusza Kubca.

9.25 Zgodzili się z tym pozostali radni. Oznacza to, że ten temat będzie rozpatrywany na początku sesji.

9.21 Radny Piotr Kisiel z PiS poprosił o to, żeby temat szkoły Nazaretanek był rozpatrywany jako pierwszy, ze względu na przybyłych rodziców.

9.20 W sesji biorą udział m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, wiceprezydenci miasta, a także rodzice uczniów ze szkoły prowadzonej przez Nazaretanki.

9.15. Rozpoczyna się sesja

Reklama