Zabytki kieleckiego Muzeum Narodowego odzyskują dawny blask w Warszawie

Data publikacji: 11.04.2019 14:47
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Warszawa. Renowacja dwóch zabytkowych tapiserii „Triumf Ateny” i „Bitwa nad Granikiem” z Muzeum Narodowego w Kielcach

Warszawa. Renowacja dwóch zabytkowych tapiserii „Triumf Ateny” i „Bitwa nad Granikiem” z Muzeum Narodowego w Kielcach
11.04.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Dwie zabytkowe tapiserie „Triumf Ateny” i „Bitwa nad Granikiem” z Muzeum Narodowego w Kielcach odzyskują dawny blask. Prace konserwatorskie nad XVIII wiecznymi gobelinami prowadzą eksperci Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jak informuje Anna Makulec, kierownik prac konserwatorskich, zespół który uczestniczy w renowacji kieleckich gobelinów składa się z sześciu dyplomowanych konserwatorów.

- Program prac został przygotowany indywidualnie dla każdej z tkanin. W przypadku "Bitwy nad Granikiem” zostały usunięte wszystkie dawne reperacje. Uzupełniane są także odnowy i wątki. Rysunek ornamentalny uzupełniany jest natomiast metodą tzw. rzadkiego tkania. Cała tkanina zyska także nowe podłoże z płótna lnianego. „Triumf Ateny” także zyska nowe podłoże, zostaną zrekonstruowane także wzory bordiury, które nie zachowały się w całości - zaznacza.

Warszawa. Renowacja dwóch zabytkowych tapiserii „Triumf Ateny” i „Bitwa nad Granikiem” z Muzeum Narodowego w Kielcach11.04.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Anna Makulec zaznacza, że prace renowacyjne to proces długotrwały i wymagający dużej precyzji.

- Dużą część materiałów potrzebnych do rekonstrukcji przygotowujemy same. Własnoręcznie między innymi farbujemy materiały na odpowiednie kolory, aby pasowały do konkretnego miejsca tapiserii. Natomiast wełnę i jedwab zamawiamy u producentów zwracając szczególną uwagę na to, aby spełniały parametry oryginału - dodaje.

Profesor Andrzej Koss, założyciel Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki podkreśla, że zespół pracujący przy kieleckich tapiseriach składa się z najlepszych fachowców w tej dziedzinie w kraju.

- Renowacja jest procesem długotrwałym, którego nie da się wykonać w ciągu kilku dni. Nasz zespół pracuje przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów, na potrzeby restauracji gobelinów powstały specjalne krosna umożliwiające pracę z tkaninami dużych rozmiarów - zaznacza.

Warszawa. Renowacja dwóch zabytkowych tapiserii „Triumf Ateny” i „Bitwa nad Granikiem” z Muzeum Narodowego w Kielcach. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec11.04.2019 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości  przypomniał, że renowacja cennych zabytków nie byłaby możliwa, gdyby nie ministerialne wsparcie, o które zabiegał. Dotacja w wysokości 21 milionów złotych umożliwi kompleksowy remont Pałacu Biskupów Krakowskich.

- To dla nas wielkie wyróżnienie, że tkaniny pochodzące z Pałacu Biskupów Krakowskich znalazły się w renowacji w najbardziej prestiżowej pracowni konserwatorskiej - Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji w Warszawie. Jestem przekonany, że już niebawem będą mogły cieszyć oczy turystów odwiedzających Muzeum Narodowe w Kielcach - mówi.

Prace w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich obejmują między innymi remont elewacji z renowacją detali architektonicznych, wykonanie nowoczesnych instalacji zabezpieczających: przeciwpożarową i antywłamaniową, modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.

Zabytkowe tapiserie Muzeum Narodowego w Kielcach trafiły do renowacji w październiku ubiegłego roku. Do pałacu Biskupów Krakowskich mają wrócić ponownie w grudniu 2020.

Reklama