Radni sejmiku za remontem WDK

Data publikacji: 12.04.2019 13:22
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Posiedzenie komisji sejmiku w WDK

Posiedzenie komisji sejmiku w WDK
Kielce. 12.04.2019 / Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

9 milionów 700 tysięcy złotych – tyle według aktualnego kosztorysu będzie potrzebne do przeprowadzenia przebudowy części Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. O pomoc w zdobyciu tych pieniędzy zwrócił się do radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego dyrektor instytucji Jarosław Machnicki.

Kilka dni temu unieważniono pierwszy przetarg na modernizację WDK. Urząd marszałkowski, któremu podlega ta instytucja przeznaczył na inwestycję 7 milionów złotych, a każda z trzech złożonych ofert, znacznie, bo o prawie 5 milionów złotych, przewyższały tę kwotę. Teraz kosztorys został zaktualizowany. Jak mówił podczas komisji wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, Szymon Biały, realna cena inwestycji to 9 milionów 700 tysięcy złotych. Poprosił radnych o pomoc w znalezieniu takiej kwoty w budżecie województwa. Jeśli znajdą się pieniądze na to zadanie, będzie można ogłosić drugi przetarg.

Jarosław Machnicki, dyrektor WDK dodał, że tym razem zmienią się niektóre oczekiwania wobec wykonawców. - Okazuje się, że na świętokrzyskim rynku nie ma wielu firm, które mogłyby spełnić jeden z warunków, mówiący o doświadczeniu w realizacji udźwiękowienia i nagłośnienia – wyjaśnił.
Modernizacja ma objąć tę część budynku, gdzie dziś znajduje się sala gimnastyczna i teren wokół. Po zakończeniu prac, siedzibę miałby tam Teatr imienia Stefana Żeromskiego na czas remontu budynku przy ulicy Sienkiewicza.

Radni dopytywali, czy druga scena jest potrzebna, czy władze WDK mają pomysł na jej zagospodarowanie, po tym, jak teatr się wyprowadzi. Dyrektor Jarosław Machnicki uzasadniał, że już dziś brakuje miejsca na wszystkie prowadzone działania. Nowa sala mogłaby służyć między innymi potrzebom kina Fenomen. Pozwoliłaby też na większą skalę rozwinąć projekt Świętokrzyska Przestrzeń Teatralna oraz uruchomić nowe przedsięwzięcia.

Dyrektor podkreśla jednak, że przebudowa jest niezbędna także ze względów bezpieczeństwa. - Zostanie ucywilizowany obszar zielony od strony alei Legionów. Powstaną tam miejsca parkingowe, ale i droga dojazdowa, która jest koniecznością. Od kilku lat już jesteśmy w kontakcie ze strażą pożarną, bo zmieniają się przepisy i musimy odsłonić w szerszym zakresie dostępność do budynku. Do końca tego roku taką drogę musimy mieć – wyjaśnił.

Agnieszka Buras, przewodnicząca komisji edukacji, kultury i sportu powiedziała, że radni będą zabiegać o zwiększenie kwoty na przebudowę Wojewódzkiego Domu Kultury. - Będziemy lobbować za tą inwestycją, ponieważ jest ona ważna dla naszego województwa. Jest potrzeba, żeby ta inwestycja została skutecznie doprowadzona do finału – stwierdziła.

Prace remontowe miałyby potrwać osiem miesięcy.

Reklama