Świąteczny kiermasz w dworku

Data publikacji: 14.04.2019 07:28 / Data aktualizacji: 14.04.2019 13:53
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kiermasz Wielkanocny w Dworku Laszczyków w Kielcach

Kiermasz Wielkanocny w Dworku Laszczyków w Kielcach
Kielce. 25.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Tłumnie odwiedzany jest doroczny Kiermasz świąteczny na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach. Nie brakuje kupujących świąteczne wiktuały i ozdoby, jak i oferujących swoje wyroby twórców ludowych i producentów spod znaku Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Kolejki ustawiają się do stoisk z wędlinami i garmażerią oraz ciastem wielkanocnym. Można kupić palmy, wykonane tradycyjnymi metodami i ozdoby wielkanocne. Niemal natychmiast zostały wykupione palmy i pisanki Henryki Goraj z Ożarowa. Znana w regionie twórczyni ludowa w swoich pracach nawiązuje do tradycji Ziemi Opatowskiej.

- Moje pisanki maluję łupinkami cebuli i przyozdabiam wydrapywanymi wzorkami lub z cieniutkich ruloników z bibuły - zaznacza artystka.

Wśród wystawców jest także pani Katarzyna z Radomia prezentująca wykonane z papieru stroiki wielkanocne. Lakierowane koszyczki i wianuszki ozdobione kwiatami, motylami i piórami przypominają wiklinę.

Żurkiem wielkanocnym częstują Kowalanki. Członkinie zespołu obrzędowego z Kowali w gminie Sitkówka-Nowiny twierdzą, że sekret dobrej zupy tkwi w przyprawie, jaką jest lubczyk. - A poza tym żurek wielkanocny jest bogaty w różne wędzonki - dodaje członkini zespołu Małgorzata Adach.

Na scenie z pieśniami pasyjnymi występują zespoły ludowe, a w Dworku Laszczyków można zwiedzać wystawę, poświęconą węgierskiej kulturze ludowej.

Kiermasz świąteczny potrwa do godziny 15.00.

Reklama