Największy szpital bez tomografii i rezonansu

Data publikacji: 16.04.2019 11:59 / Data aktualizacji: 16.04.2019 12:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Wojewódzki Szpital Zespolony

Wojewódzki Szpital Zespolony
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wstrzymał wykonywanie planowych tomografii komputerowych i rezonansu magnetycznego. Badania obrazowe wykonywane są tylko w przypadkach pilnych, np. u ofiar wypadków komunikacyjnych.

Jak informowaliśmy, wczoraj połowa techników radiologów zatrudnionych w szpitalu na Czarnowie dostarczyła zwolnienia lekarskie. Dziś z 33 techników do pracy przyszło 7. Bartosz Stemplewski, pełniący obowiązki dyrektora lecznicy na Czarnowie informuje, że w przypadku zaostrzenia protestu, szpital nie wyklucza powierzenia wykonywania badań obrazowych firmie zewnętrznej.

- Pacjenci, którzy mieli zaplanowane badanie obrazowe, szczególnie rezonans magnetyczny będą niestety musieli w większości przypadków uzbroić się w cierpliwość. W pierwszej kolejności wykonywać będziemy badania obrazowe tylko pacjentom w trybie pilnym - dodaje Bartosz Stemplewski.

Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia informuje, że pomoc przy wykonywaniu badań obrazowych zaoferowały wszystkie szpitale podległe pod urząd marszałkowski.

- Mamy też na uwadze dzieci, które są leczone w szpitalu na Czarnowie. Ta lecznica jest jedyną placówką, która zabezpiecza potrzeby wykonywania badań obrazowych u dzieci - dodaje Marek Bogusławski.

- Pomoc w wykonywaniu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego zadeklarowało m.in. Świętokrzyskie Centrum Onkologii - informuje dyrektor szpitala Stanisław Góźdź.

- W naszym szpitalu badania tomografem i rezonansem magnetycznym wykonywane są przez całą dobę, 365 dni w roku. Dysponujemy całym pionem diagnostyki obrazowej. Jesteśmy gotowi wykonywać wszystkie badania tomograficzne i część badań rezonansem pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W sytuacjach awaryjnych musimy sobie pomagać, taka jest potrzeba chwili - dodał profesor Stanisław Góźdź.

Technicy radiolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach żądają 1500 zł podwyżki. Jak mówi Bartosz Stemplewski, lecznicy nie stać na aż taki wzrost wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej. Dyrektor dodaje, że obecnie nie ma z kim prowadzić rozmów, ponieważ przewodniczący związku zawodowego techników radiologii przebywa na zwolnieniu lekarskim. Średnia płaca technika radiologii w szpitalu na Czarnowie to około 3 tysięcy złotych brutto.

Reklama