Ty też możesz zostać żołnierzem

Data publikacji: 17.04.2019 11:03
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 23.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

6 maja, w jednostce na Bukówce w Kielcach rozpocznie się kolejny turnus szkolenia przygotowawczego do służby wojskowej. Kurs jest przeznaczony dla osób, które nigdy nie były w armii.

Trwające 4 miesiące szkolenie ma przygotować ochotników do zawodowej służby albo wstąpienia do Narodowych Sił Rezerwowych. Wciąż można zgłaszać chęć odbycia kursu. Wystarczy przyjść do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach.

Osoby, które chcą rozpocząć szkolenie, muszą mieć ukończone 18 lat i nie mogą być karane. Major Mirosław Wąchocki, szef wydziału rekrutacji w WKU informuje, że zgodnie z ustawą, pracodawca jest zobowiązany udzielić bezpłatnego urlopu osobie, która zdecyduje się na udział w kursie. Każda powołana osoba co miesiąc otrzymuje od wojska 900 złotych.

- Ponadto, jeżeli ma rodzinę, może zgłosić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z kartą powołania i poinformować, że jest jedynym żywicielem rodziny. Jeżeli się to potwierdzi, elew dostaje wypłatę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za 2018 rok, czyli 2100 złotych brutto - mówi mjr Mirosław Wąchocki.

Elewi kończą kurs w stopniu szeregowego.

- Najlepszym zostaną złożone propozycje pracy w zawodowej służbie wojskowej - dodaje szef Wydziału Rekrutacji.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru można uzyskać w WKU przy ulicy Wesołej 29 w Kielcach albo na stronie internetowej instytucji.

Reklama