Porozmawiają i ostrzegą przed rakiem nerek

Data publikacji: 17.04.2019 11:05
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
15.11.2018 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO

15.11.2018 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czym jest rak nerki, jakie są czynniki ryzyka wystąpienia tego nowotworu oraz jak można leczyć tę chorobę? O tym będą rozmawiać specjaliści urolodzy, którzy do Kielc przyjadą z całej Polski.

Jak informuje Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, rak nerki jest bardzo podstępnym nowotworem, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów.

- Nerki nie bolą. Dlatego rak nerki zazwyczaj jest wykrywany dopiero w fazie końcowej choroby, której objawem jest krwiomocz. Stąd my od wielu już lat namawiamy do wykonywania badań profilaktycznych. Badanie moczu należy wykonywać przynajmniej raz w roku – mówi Janusz Marszycki.

Jak dodaje, każdy z uczestników spotkania, po wygłoszeniu przez prelegentów wykładów, będzie miał możliwość zadawania im pytań. - Wydarzenie nazywamy rodzinnym spotkaniem edukacyjnym. Udział w nim mogą wziąć wszyscy zainteresowani tą tematyką, czyli zarówno osoby chore, ich rodziny, jak i przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów – dodaje Janusz Marszycki.

Spotkanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przy ulicy Artwińskiego 3 odbędzie się 27 kwietnia. Wstęp jest bezpłatny.

Reklama