Miliony złotych na rozwój przedsiębiorczości

Data publikacji: 17.04.2019 14:37
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

50 milionów złotych, do listopada 2023 roku trafi do świętokrzyskich firm na usługi doradcze. Rozdzieli je samorząd województwa. Przedsiębiorcy będą mogli dostać pieniądze między innymi na przygotowanie profesjonalnego biznesplanu, ale też na opracowanie strategii rozwoju.

Projekt, który właśnie się rozpoczął, jest wynikiem inicjatywy „Catching up regions”, realizowanej przez Komisję Europejską, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski. W pierwszym etapie, eksperci Banku Światowego przeprowadzili badanie potrzeb świętokrzyskich przedsiębiorców.

- Miało ono wskazać rozwiązanie, które zapewni firmom wzrost konkurencyjności - opisuje marszałek Andrzej Bętkowski.

- Wielu przedsiębiorców nie docenia usług doradczych, bo nie są one tożsame choćby z kupnem drogich i potrzebnych im maszyn. Badanie wskazało jednak, że usługi doradcze wyposażą właścicieli firm w cenną wiedzę, którą wykorzystają do lepszego odnajdywania się na rynku - mówi marszałek.

Usługi doradcze mają być sprofilowane pod konkretne firmy i cechy ich działalności. Co ważne, to przedsiębiorcy będą wybierać interesujący ich pakiet doradczy i jednostkę, która udzieli im pomocy.

- Usługi doradcze obejmą wiele różnych działań i przedsiębiorcy będą mieli, w czym wybierać - zaznacza marszałek Andrzej Bętkowski.

Będzie można pozyskać pieniądze na usługi standardowe, na przykład opracowanie biznesplanu, ale również audyt technologiczny, czy pomoc w opracowaniu zgłoszenia patentowego przy współpracy z uczelnią wyższą.

Vouchery będą mogły otrzymać także instytucje otoczenia biznesu na przygotowanie pakietów usług skierowanych do przedsiębiorców, ale tylko w obszarze inteligentnych specjalizacji regionu. W pierwszym naborze, który właśnie się rozpoczął jest do rozdysponowania 4 miliony złotych.

Reklama