Zamek w Chęcinach doczekał się rekonstrukcji

Data publikacji: 17.04.2019 17:26
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.04.2019 Chęciny. Niemczówka. Makieta zamku chęcińskiego

17.04.2019 Chęciny. Niemczówka. Makieta zamku chęcińskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak wyglądał Królewski Zamek w Chęcinach w czasach jego świetności? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć twórcy makiety zamku. Model przedstawia zrekonstruowaną budowlę. Można go oglądać w renesansowej kamienicy „Niemczówce” mieszczącej się w Chęcinach przy ulicy Małogoskiej 7.

Chęciński zamek został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Związany z nim był król Władysław Łokietek, a także Kazimierz Wielki. Warownia była ośrodkiem życia politycznego, rezydencją rodzin królewskich, skarbcem, ale też więzieniem. Od XVII wieku niszczał, poważny rozpad zapoczątkowały działania prowadzone podczas potopu szwedzkiego. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych.

Natomiast obraz zamku z czasów świetności prezentuje makieta, którą stworzył zespół pod wodzą Marcina Jabłońskiego - płatnika zamkowego, prywatnie miłośnika historii i modelarstwa.
Jak wyjaśnia Monika Majchrzyk, dyrektor Zamku Królewskiego w Chęcinach - prace nad makietą trwały ponad pół roku. Były oparte na różnych materiałach źródłowych. Model ma ponad 3 metry długości, 117 centymetrów wysokości i 81 centymetrów szerokości.

- Makieta jest zbudowana w skali 1:72. Jest wykonana metodą modelarską, przy użyciu bardzo prostych materiałów, typu styropian, tektura, gips, farba. Zwiera małe elementy architektoniczne. Są też figurki - wymienia dyrektor Monika Majchrzyk.

Postaci, które wchodzą w skład makiety również zostały stworzone z zachowaniem skali.
Dyrektor chęcińskiego zamku przyznaje, że makieta powstała w odpowiedzi na pytania wielu turystów, którzy chcieli wiedzieć, jak obiekt ten wyglądał w czasach świetności.

Reklama