Czy matury są zagrożone? [RAPORT]

Data publikacji: 18.04.2019 13:09 / Data aktualizacji: 18.04.2019 17:18
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Daniel Lenart , Michał Kita , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 04.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Do 26 kwietnia w szkołach ponadgimnazjalnych powinny odbyć się rady klasyfikacyjne. Klasyfikacja uczniów jest niezbędna, aby zostali oni dopuszczeni do matury. Nasi reporterzy na bieżąco sprawdzają, jak w związku ze strajkiem nauczycieli, wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach województwa świętokrzyskiego.

BUSKO-ZDRÓJ

Jak informuje Renata Krzemień, naczelnik wydziału edukacji, kultury i kultury fizycznej starostwa powiatowego w Busku-Zdroju, na ten moment nie ma żadnego zagrożenia, w wyniku którego uczniowie mogliby nie zostać sklasyfikowani, a tym samym nie przystąpić do egzaminu dojrzałości.

Jak dodaje, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku-Zdroju nie było strajku, zaś klasyfikacja odbyła się 17 kwietnia.

- Myślę, że i w pozostałych placówkach nic złego się nie wydarzy. W I Liceum Ogólnokształcącym oraz w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych już odbyła się rada klasyfikacyjna. Natomiast w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, radę zaplanowano na 23 kwietnia – informuje Renata Krzemień.

JĘDRZEJÓW

W powiecie jędrzejowskim w szkołach ponadgimnazjalnych, w których nauczyciele przystąpili do strajku, czyli  w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Reja w Jędrzejowie oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 i 2 w Jędrzejowie klasyfikacje uczniów odbędą się bez problemu. W większości placówek akcje strajkowe zostały zawieszone, po to aby rady klasyfikacyjne bez problemu mogły się odbyć - informuje wicestarosta jędrzejowski Maria Barańska.

Jednocześnie podziękowała dyrektorom szkół za to, ze na czas wystawiania ocen, klasyfikacji i rozdawania świadectw zawarli porozumienia z komitetami strajkującymi. – Na dziś mamy deklaracje od dyrektorów  szkół, że matury w naszym powiecie nie są zagrożone - zaznacza.

Jak mówi Małgorzata Wojtasik, dyrektor ZSP nr 1 w Jędrzejowie, gdzie oprócz katechetów i kadry kierowniczej strajkowało 100 procent nauczycieli, dla dobra uczniów podjęta została decyzja o zawieszeniu strajku do odwołania. Jak dodała we wtorek, 16 kwietnia odbyła się rada klasyfikacyjna.

- Na dziś nie mam 100 procentowej pewności co do matur, dlatego będę powoływać sztab kryzysowy. Jestem dobrej myśli, że matury przebiegną bez zakłóceń - mówi dyrektor Wojtasik.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie akcja strajkowa na czas klasyfikacji i ukończenia szkoły została zawieszona. Klasyfikacja zgodnie z kalendarzem odbędzie się 24 kwietnia – poinformowała wicedyrektor szkoły Anna Kamińska. Jak dodała są zapewniani, że matura odbędzie się bez problemów.

Podobna sytuacja jest w LO im. M. Reja w Jędrzejowie, gdzie pomimo tego, że akcja strajkowa podtrzymywana jest przez komitet strajkowy, klasyfikacja odbyła się we wtorek, 16 kwietnia i są zapewnienia, że matury nie są zagrożone - informuje dyrektor szkoły Wojciech Zwierzchowski.

KIELCE

Coraz więcej szkół średnich w Kielcach skutecznie organizuje rady klasyfikacyjne. To oznacza, że mimo strajku nauczycieli uczniowie mają wystawione stopnie, ukończą rok szkolny i podejdą do egzaminów maturalnych.

Jak informuje Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc, dzięki temu kilkuset maturzystów będzie miało znacznie spokojniejsze święta.

- Na tę chwile mamy już 4 szkoły, gdzie odbyły się rady klasyfikacyjne. Pierwszą jest Zespół Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza, kolejna to Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ulicy Jagiellońskiej, „Budowlanka” przy ulicy Jagiellońskiej - informuje Marcin Różycki.

Czwartą szkołą jest Zespół Szkół Ekonomicznych przy ulicy Kopernika. Jak dodaje Marcin Różycki - w „Koperniku” w przyszłym tygodniu mimo strajku będą odbywały się zajęcia dla uczniów klas maturalnych. Piotr Sowiński, dyrektor szkoły jest zadowolony, że do klasyfikacji doszło i ma nadzieję, że mimo strajku nauczycieli matury odbędą się w terminie.

- Nie miałem problemu z zebraniem kworum. Bardzo się cieszę, że nauczyciele przeprowadzając klasyfikację zapewnili maturzystom spokojniejsze święta. Oczywiście jako dyrektor będę się starał, żeby egzamin maturalny odbył się bez problemów. Ale nie ma chyba dyrektora, któremu by na tym nie zależało - twierdzi Piotr Sowiński.

Z większymi problemami rada klasyfikacyjna odbyła się w X Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego oraz Technikum nr 11, popularnie nazywanym "Budowlanką" przy ulicy Jagiellońskiej. Ryszard Mańko, dyrektor szkoły mówi, że zaplanowana na środę rada nie odbyła się, bo nie było kworum. Na szczęście w czwartek udało się zebrać wystarczającą liczbę nauczycieli.

Część kieleckich szkół zwołała rady klasyfikacyjne na piątek, natomiast pozostałe zaplanowały je na przyszły tydzień. Po świętach rada odbędzie się na przykład w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach. Pierwsza zwołana na miniony poniedziałek nie odbyła się z powodu braku kworum.

OPATÓW

Około 300 maturzystów z terenu powiatu opatowskiego nie ma się czego obawiać. Rady klasyfikacyjne odbyły się już we wszystkich czterech szkołach średnich, skompletowane są także komisje egzaminacyjne. Nie strajkują obie szkoły średnie w Opatowie, a także liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie. Część nauczycieli nadal protestuje w Liceum im. Edwarda Szylki w Ożarowie, jednak szkoła zapewnia, że nie będzie problemu z przeprowadzeniem matur.

OSTROWIEC ŚW.

O egzamin maturalny spokojni nie mogą być nadal ostrowieccy maturzyści. Tuż po świętach, 24 kwietnia mają odbyć się rady klasyfikacyjne we wszystkich szkołach średnich w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak informuje naczelnik wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym Mariusz Łata, nie ma pewności, czy rady na pewno się odbędą. Jak informuje, tego samego dnia zaplanował spotkanie z kierownikami wszystkich szkół, aby monitorować sytuację na bieżąco.

POWIAT KIELECKI

W powiecie kieleckim są cztery szkoły ponadpodstawowe, w których powinna się odbyć matura i które są nadzorowane przez samorząd powiatu – Zespół Szkół numer 3 w Chmielniku, Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie, Powiatowy Zespół Szkół w Chęcianch oraz Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie.

Do strajku przystąpiła tylko ostatnia z placówek i jak informuje Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki, egzaminy maturalne nie są w tej szkole zagrożone. Uczniowie mają już wystawione oceny, a rada pedagogiczna zaplanowana jest na wtorek. Starosta zapewnia, że będzie rozmawiał ze strajkującymi nauczycielami, by odbyła się ona bez zakłóceń.  

Wicestarosta podkreśla, że zagrożeni są bardziej nie tyle uczniowie, co sami nauczyciele. Jak mówi, Zespół Szkół w Bodzentynie, może zostać zamknięty, jeśli w nowym roku szkolnym nie znajdą się chętni do nauki w tej placówce uczniowie. – A strajk na pewno nie jest dobra wizytówką dla tej szkoły – zaznacza. W tym roku w szkole są cztery klasy, w tym dwie maturalne.

Nic nie wskazuje także na to, aby matura miała zostać zagrożona w Powiatowym Zespole Szkół w Chęcinach. 

POWIAT KONECKI

W powiecie koneckim rady pedagogiczne nie odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Końskich. Tam mają one zostać zwołane po świętach. W pozostałych czterech placówkach ponadgimnazjalnych zarządzanych przez starostwo powiatowe rady klasyfikacyjne odbyły się zgodnie z terminem.

PIŃCZÓW

Nic nie zagrozi maturom w powiecie pińczowskim stwierdziła w rozmowie ze Radiem Kielce Teresa Gładysz z pińczowskiego starostwa.

- Obecnie nie ma żadnych przesłanek wskazujących jakiekolwiek zakłócenia egzaminy w naszych szkołach – zaznacza Teresa Gładysz.

Przypomnijmy, że pińczowskie szkoły średnie 8 kwietnia nie przystąpiły do ogólnopolskiego strajku.

SANDOMIERZ

We wszystkich  szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie sandomierskim nie odbyły się zaplanowane w pierwszym terminie rady pedagogiczne. Ponadto w pięciu placówkach ponadgimnazjalnych w Sandomierzu w dalszym ciągu prowadzona jest akcja protestacyjna.

Jak informuje Janusz Suszyna, naczelnik wydziału oświaty sandomierskiego starostwa, dyrektorzy wszystkich placówek ponadgimnazjalnych wyznaczyli nowe terminy rad klasyfikacyjnych na 23 i 24 kwietnia.

STASZÓW

Wszystko wskazuje na to, że w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie staszowskim egzaminy maturalne odbędą się bez większych problemów. Jak poinformował Grzegorz Wójcikowski, naczelnik wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Staszowie, na cztery szkoły ponadpodstawowe, trzy zawiesiły akcję protestacyjną. - Jedna z placówek już sklasyfikowała uczniów. W dwóch kolejnych szkołach zarządzanych przez powiat rady pedagogiczne odbywają się dzisiaj. Natomiast w czwartej placówce rada klasyfikacyjna odbędzie się zaraz po świętach wielkanocnych- zaznacza.

STARACHOWICE

W Starachowicach spokojni o przystąpienie do matury mogą być uczniowie dwóch największych liceów w mieście – I i II Liceum Ogólnokształcącego oraz ZSZ nr 1. Tutaj rady klasyfikacyjne już się odbyły. Pomimo trwającego strajku w ZSZ nr 2, ZSZ nr 3 i III LO zatwierdzenie klasyfikacji zaplanowano na 24 kwietnia. Wszystkie klasyfikacyjne posiedzenia rad pedagogicznych odbędą się przed graniczną datą 26 kwietnia, wskazaną jako termin zakończenia klasyfikacji.

W przesłanym oświadczeniu czytamy, że Zarząd Powiatu w Starachowicach z niepokojem obserwuje przedłużające się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi, reprezentującymi nauczycieli, i Rządem RP w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Niepokój ten jest tym bardziej uzasadniony, że strajk w oświacie nakłada się na okres klasyfikacji uczniów ostatnich klas w szkołach kończących się egzaminem maturalnym.

Zarząd Powiatu na bieżąco monitoruje sytuację strajkową w podlegających szkołach i placówkach oświatowych. Z rozmów przeprowadzonych z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami związków zawodowych wiadomo, iż wszystkim stronom zależy na tym, aby uczniowie w jak najmniejszym stopniu zostali dotknięci niedogodnościami, które wiążą się z akcją strajkową w oświacie.

Szkoły ponadgimnazjalne, które do 18 kwietnia 2019 r. podjęły uchwałę klasyfikacyjną uczniów klas maturalnych

Reklama