Duże problemy pracowników firmy MAN. Czy uda się je rozwiązać?

Data publikacji: 18.04.2019 13:32
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.04.2018 Starachowice. Widok na miasto. Zakłady MAN

12.04.2018 Starachowice. Widok na miasto. Zakłady MAN
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy w końcu uda się rozwiązać problem z parkingiem w okolicy firmy MAN w Starachowicach? Miasto przekaże zakładowi działkę przy ulicy Radomskiej. W zamian za to chce zbudować ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy 1 Maja na terenie zakładu.

Firma MAN, jeden z największych zakładów w mieście, zlokalizowana jest w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zatrudnia około 3 tysięcy pracowników zapewniając im około 900 miejsc postojowych. Jak się okazuje, to za mało - zaznacza Michał Walendzik, radny z tego okręgu i przewodniczący Rady Miasta. Wobec tego pracownicy zajmują miejsca przy blokach na osiedlach Orłowo i Wzgórze. Parkują też wzdłuż ulic: 1 Maja, Zakładowej i Mickiewicza. Przez to ograniczone możliwości pozostawienia swoich aut mają mieszkańcy. Dodatkowo zastawiane są chodniki, co zagraża bezpieczeństwu pieszych.

Próby rozwiązania tej sytuacji były przedmiotem dyskusji władz miasta, przedstawicieli firmy i związków zawodowych. Ich wynikiem jest pomysł zamiany działek między miastem i firmą MAN.

Podobne rozwiązanie zostało wcześniej zastosowane w przypadku firmy Perfopol i pozwoliło rozwiązać w dużej części problem z parkowaniem przy zakładzie.

Działka przy ulicy Radomskiej nie rozwiąże całkowicie problemu pracowników MAN, zwłaszcza że wkrótce ma zostać zamknięty parking znajdujący się po drugiej stornie ulicy. Jest to teren prywatny, a właściciel chce zbudować tam stację paliw. Poszukując kompleksowego rozwiązania miasto proponuje dostosowanie kursów autobusów w taki sposób, aby pracownicy ze Starachowic mogli dojeżdżać do pracy komunikacją miejską. Firma MAN proponuje także dowóz pracowników busami z okolic Nowej Słupi, Iłży czy Wąchocka. Te rozwiązania jednak nie spotykają się z dużym zainteresowaniem.

Reklama