Ważna decyzja w sprawie szkoły prowadzonej przez Nazaretanki. Jest umowa użyczenia

Data publikacji: 19.04.2019 14:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Nazaretanki

Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Nazaretanki
Kielce. 13.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Po kilku miesiącach niepokoju rodzice uczniów Szkoły Podstawowej im. świętej Jadwigi Królowej mogą wreszcie spać spokojnie. Władze Kielc przesłały umowę użyczenia budynku przy ul. Marszałkowskiej na 16 lat Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Klaudia Łodejska, przewodnicząca rady rodziców w podstawówce nie ukrywa, że umowa, która trafiła do sióstr bardzo ją i innych rodziców ucieszyła i uspokoiła.

- Powoli zaczynamy oddychać spokojniej i cieszymy się, że wszystko zbliża się do szczęśliwego końca. Najbardziej zadowolone są dzieci, widzę to u mojej Antosi. Już po sesji Rady Miasta, kiedy została przegłosowana uchwała, to uczniowie cieszyli się tak głośno, jak kibice drużyny narodowej, kiedy ta strzeli gola - mówi Klaudia Łodejska.

O konflikcie związanym z budynkiem przy ulicy Marszałkowskiej informowaliśmy wielokrotnie. Prezydent Bogdan Wenta pod koniec lutego wypowiedział umowę, którą z siostrami podpisał jego poprzednik. Prezydent chciał, by zamiast bezpłatnego użyczenia siostry płaciły czynsz. Na te warunki Nazaretanki się nie zgodziły i przerwały nabór do szkoły. Przerażeni rodzice dzieci usłyszeli, że szkoła może zostać zlikwidowana. Ostatecznie sprawa trafiła pod obrady Rady Miasta. Prezydencki projekt uchwały zakładający płatną dzierżawę budynku przy ulicy Marszałkowskiej został przez radnych odrzucony. Zagłosowali natomiast za projektem radnych Prawa i Sprawiedliwości, który zakładał bezpłatne użyczenie budynku na minimum 16 lat. Wenta zapowiedział, że spełni wolę radnych.

W mediacje między władzami Kielc, a Nazaretankami zaangażował się między innymi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Nie ukrywa, że jego zdaniem zamieszanie związane z wypowiedzeniem umowy było zupełnie niepotrzebne. Senator uważa też, że taka szkoła jak „Nazaret” jest Kielcom niezbędna.

- Jeżeli Kielce chcą, aby edukacja miała właściwy poziom, żeby był wyznaczony pewien punkt odniesienia jeżeli chodzi o opiekę, wychowanie, pewne wartości, które są przekazywane, to musi istnieć taka szkoła. Bo jeżeli mamy się do kogoś porównywać, to do najlepszych, tych którzy osiągają dzięki takiemu systemowi edukacyjno-wychowawczemu najwyższe wyróżnienia nie tylko w województwie, ale w kraju - twierdzi senator Krzysztof Słoń.

Umowa użyczenia zaproponowana przez władze Kielc jest obecnie analizowana przez Nazaretanki.

Reklama