Druhowie z Baćkowic mają nowy sprzęt

Data publikacji: 22.04.2019 12:02
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
05.04.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Silnikową łódź ratowniczą dostali strażacy z OSP w Baćkowicach. Jednostka jest częścią krajowego systemu ratowniczego. Druhowie zamierzają wykorzystywać nowy nabytek do zapewnienia bezpieczeństwa na zalewie w Nieskurzowie.

- Ratownicy będą również brali udział w całym powiecie, a jeśli zajdzie taka potrzeba nawet poza jego granicami - podkreśla naczelnik jednostki Marcin Kotaś.

Dodaje, że teraz w Baćkowicach jest dwóch druhów, którzy mają uprawnienia do sterowania łodzią. W czerwcu zostaną przeszkolone kolejne osoby.

- W powiecie opatowskim tylko trzy jednostki mają łodzie z silnikiem - informuje kapitan Sylwester Kochanowicz, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.

Jak dodaje, to nowoczesny sprzęt wykonany z kompozytów wykluczających wywrócenie. Dodaje, że Państwowa Straż Pożarna potrzebuje wsparcia dobrze wyposażonych ochotników.

- Sami nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać wszystkim niebezpieczeństwom, dlatego doposażamy w łódki, prężne jednostki wyjeżdżające do akcji i odpowiednio wyszkolone - mówi komendant.

Brygadier Tomasz Bajerczak, zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej,  informuje, że opatowska komenda wzbogaci się wkrótce o nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd, który zakończy służbę u zawodowców znajdzie drugie życie w jednostce OSP.

Zakup łodzi sfinansowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a część pieniędzy dołożyła gmina Baćkowice.

Reklama