Matury na pewno się odbędą - uspokaja kurator Kazimierz Mądzik

Data publikacji: 25.04.2019 08:21
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
Kielce. 25.04.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Egzaminy maturalne w województwie świętokrzyskim odbędą się w przewidzianym terminie uspokaja świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy prawo oświatowe. Zmiana umożliwia przeprowadzenie klasyfikacji uczniów przez dyrektora szkoły, albo nauczyciela wyznaczonego przez samorząd. W praktyce rozwiązuje to problem strajkujących nauczycieli, którzy nie chcą uczestniczyć w radach klasyfikacyjnych. Celem spotkań jest promocja uczniów i dopuszczenie ich do egzaminu maturalnego.  

Jak zauważył gość Radia Kielce, w naszym regionie nie trzeba będzie korzystać z tego prawa, ponieważ jeszcze tylko w ośmiu szkołach nie przeprowadzono klasyfikacji. Zebrania są zaplanowane na dzisiaj i wszystko wskazuje na to, że rady się odbędą.

Kurator jest przekonany, że także matury pisemne odbędą się w wyznaczonym terminie. Nie ma możliwości ich przesunięcia, ponieważ jest to związane z procesem rekrutacji na studia. Nawet jeżeli część nauczycieli będzie strajkować, uda się przygotować komisje egzaminacyjne zapraszając do pracy innych pedagogów. Problemem mogą być sprawdziany ustne, gdzie tych komisji musi być znacznie więcej.

Jak powiedział kurator być może i w tej sprawie pojawią się nowe rządowe rozwiązania. Jeżeli będą problemy z powołaniem komisji do egzaminów ustnych, nie wykluczone, że matura zostanie ograniczona jedynie do sprawdzianów pisemnych. Kazimierz Mądzik ma nadzieję, że do tego czasu, protestujący nauczyciele zawieszą strajk i nie będą działać na szkodę uczniów, dla których matura  jest najważniejszym sprawdzianem decydującym w dużej mierze o przyszłości.

Reklama