Nowotwory nerek bez tajemnic w ŚCO

Data publikacji: 27.04.2019 07:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia nowotworu nerki i jak można leczyć tę chorobę? O tym w Świętokrzyskim Centrum Onkologii rozmawiać będą specjaliści urolodzy z Warszawy, Otwocka i Kielc.

Jak informuje Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, każdy z uczestników spotkania, będzie miał możliwość zadawania prelegentom  pytań oraz indywidualnych konsultacji.

Prezes dodaje, że rak nerki to bardzo podstępna choroba, która wykrywana jest w jej końcowym etapie, czyli dopiero wtedy, gdy pojawią się jej objawy.

Dlatego namawiamy do badań profilaktycznych, zwłaszcza osoby, które ukończyły 40 rok życia.

Pamiętajmy, że te badania wykonuje się nie po to, by wykryć chorobę, ale by mieć pewność, że jest się zdrowym. Jeżeli choroba zostanie wykryta we wczesnej fazie, wówczas mamy bardzo duże szanse na jej całkowite pokonanie - dodaje Janusz Marszycki.

Spotkanie „Nowotwory nerek bez tajemnic” w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przy ulicy Artwińskiego 3 rozpocznie się o godzinie 11.00. Wstęp jest bezpłatny.

 

Harmonogram wydarzenia

11.00-12.00 –Rejestracja uczestników i gości spotkania.

12.00-12.10– Otwarcie Spotkania, powitanie uczestników i gości. Tadeusz Włodarczyk – Prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia.

12.10-12.40 –Wprowadzenie –Czym jest rak nerki, czynniki ryzyka, mechanizmy leżące u podstaw powstawania raka nerki. Prof. Jakub Dobruch – Ordynator Oddziału Urologii Klinicznej w Szpitalu im. Orłowskiego w Warszawie.

12.40-13.00 –Rozpoznanie – Objawy, badania obrazowe, diagnostyka obrazowa (torbiele), klasyfikacja TNM. Dr Marcin Kosowski– Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

13.00-13.20 – Leczenie, obserwacja, ablacja, leczenie chirurgiczne w raku nerki. Dr Roman Sosnowski – Klinika Nowotworów Układu Moczowego, Centrum Onkologii w Warszawie.

13.20-13.40 – Leczenie systemowe postaci zaawansowanych raka nerki – najnowsze osiągnięcia w leczeniu immunomodulującym i leczeniu celowanym. Prof. Cezary Szczylik–Kierownik Kliniki Onkologii – Europejskie Centrum Onkologii w Otwocku.

13.40-14.20 – Podsumowanie i dyskusja. Prof. Andrzej Borówka, Prof. Stanisław Góźdź i asystenci

14.20 - Zakończenie spotkania, zaproszenie na poczęstunek i nieformalne dyskusje w foyer.

Tagi do tego wpisu
Reklama