Przedszkolaki uczą się ekologii

Data publikacji: 28.04.2019 14:53
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Pierwszy Kongres Ekologiczny dla Przedszkolaków

Kielce. Pierwszy Kongres Ekologiczny dla Przedszkolaków
28.04.2019 / Fot. Fundacja VIVE Serce Dzieciom

Ponad 150 przedszkolaków spotkało się ze świętokrzyskimi naukowcami, politykami i przedsiębiorcami, aby wspólnie walczyć o czyste środowisko.

W trakcie Pierwszego Kongresu Ekologicznego dla Przedszkolaków wypowiadali się  przedstawiciele m. in. urzędu marszałkowskiego, władze Kielc, środowisk naukowych i uniwersyteckich oraz właściciele prywatnych firm.

Jak mówi Grażyna Jarosz, prezes fundacji VIVE Serce Dzieciom, idea kongresu jest prosta: zaszczepić świadomość proekologiczną i dobre nawyki od najmłodszych lat. Jak dodaje, największym problemem współczesnej ekologii jest zmiana mentalności u dorosłych, a jednym ze sposobów dotarcia do nich są ich dzieci.

- Dzieci, nawet te najmłodsze, są nierzadko bardziej uświadomione ekologicznie niż dorośli. Mamy nadzieję, że dzieci dalej przekazując wiedzę swoim rodzicom uświadomią im, że chroniąc środowisko naturalne, nawet poprzez proste wrzucenie butelki po napoju do odpowiedniego pojemnika, chronimy środowisko i przyszłość naszych dzieci - dodała Grażyna Jarosz.

Zaznacza przy tym, że najważniejsza jest chęć współpracy między świętokrzyskimi instytucjami i zmiana mentalności osób, które sprawują władze.

- Najważniejsze jest, że przedstawiciele tych wszystkich instytucji, którzy mieli okazję spotkać się i pokazać co można dla  ochrony środowiska zrobić w naszym regionie, chcą ze sobą współpracować - mówi.

Na przedszkolaków czekały warsztaty i panele o tematyce ekologicznej, w trakcie których mogli poczuć się jak studenci uczelni wyższych. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się m. in. jak chlor i zanieczyszczenia chemiczne wpływają na  wodę pitną, czy też jak poprawie segregować odpady oraz czym tak właściwie jest ten cały „recycling”. Zdobytą na auli wykładowej wiedzę przedszkolaki mogły uzupełniły w trakcie zajęć i zabaw praktycznych.

Organizatorami kongresu byli fundacja VIVE Serce Dzieciom, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i MAC Edukacja.

W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, prezydent miasta Kielce Bogdan Wenta oraz przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W kongresie uczestniczyły przedszkola nr 5, 19 i 4 w Kielcach, przedszkole Sióstr św. Rodziny w Kielcach i przedszkole w Łopusznie.

Reklama