W Kielcach będzie można poczuć się jak w stolicy

Data publikacji: 29.04.2019 16:55
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja prasowa w ŚUW. Od lewej: Krzysztof Słoń - senator PiS, płk. Paweł Chabielski, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski

Konferencja prasowa w ŚUW. Od lewej: Krzysztof Słoń - senator PiS, płk. Paweł Chabielski, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski
Kielce. 29.04.2019 / Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Kielce będą obok Warszawy jedynym miastem w Polsce, gdzie obchodom Konstytucji 3 Maja towarzyszyć będzie widowiskowa defilada wojskowa. Jej uczestnicy przemaszerują ulicą Sienkiewicza Podniosłe uroczystości, ale też atrakcje z patriotycznym akcentem będą trwać przez cały dzień.

Defiladę przygotują żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Wezmą w niej udział także przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, grupy rekonstrukcyjne, związki strzeleckie i uczniowie.

Jak przypomniał pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, ostatni raz tak huczne obchody Konstytucji 3 Maja z defiladą wojskową w Polsce miały miejsce w 1939 roku.

- Na pewno będziemy obchodzili to święto doniośle. Uczestnicy defilady będą szli w kolumnach. Nasi reprezentanci będą, podobnie jak 11 listopada, nieść flagę państwową o długości 14 metrów – informuje komendant.

Defiladę zaplanowano na godzinę 14.00, ale obchody zaczną się wcześniej. Rozpocznie je msza święta o godzinie 11.00 w katedrze. Po niej nastąpi przemarsz pod pomnik Stanisława Staszica w parku miejskim, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Po defiladzie wojewoda Agata Wojtyszek zaprasza na piknik historyczny „Vivat 3 Maja” w parku miejskim, na którym nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin.

- To będzie bardzo ciekawy element spotkania. Pojawią się grupy rekonstrukcyjne z różnych epok i ułani na koniach. Zaplanowaliśmy także grę miejską, która stała się już tradycją. Do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody, między innymi telewizor, wieża, słuchawki. Przewidzieliśmy 3 nagrody główne i 10 wyróżnień, także jest, o co walczyć  – mówi wojewoda.

Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że obchody w Kielcach są zawsze bardzo uroczyste i podniosłe.

- Gromadzą wszystkich, dla których sprawy naszego kraju są ważne. Cieszę się zwłaszcza z defilady, która połączy nas z Warszawą. Wydarzenie to zjednoczy Polaków, którzy razem zamanifestują przywiązanie do tradycji niepodległościowych – mówi.

Obchody w Kielcach zakończy koncert patriotyczny „Majówka dla Niepodległej”, który odbędzie się w muszli koncertowej w parku miejskim o godzinie 17.00.

Reklama