Ministerstwo nie może pomóc muzeum?

Data publikacji: 29.04.2019 20:21
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Trasa turystyczna.

16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Trasa turystyczna.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie dołoży pieniędzy na realizację projektu unijnego w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak informowaliśmy, do prac w Krzemionkach i Pałacu Wielopolskich w drugim przetargu zgłosiła się jedna firma. Ceny przez nią podane przekraczają zakładany budżet o około 80%, a czasu na rozpoczęcie inwestycji jest coraz mniej.

Ewa Działowska, p.o. dyrektora muzeum informuje, że poproszono ministerstwo o dodatkowe 2 miliony 800 tysięcy złotych, które pozwolą wykonać bez problemu remonty i modernizacje, a także stworzenie ważnej wystawy. Odmowa resortu sprawia, że inwestycja jest zagrożona.

– Otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. Po prostu nie ma możliwości prawnych ze strony ministerstwa na dofinansowanie projektu – mówi Ewa Działowska.

Decyzję o dalszych krokach po weekendzie majowym podejmie Zarząd Powiatu. Mimo problemów z pieniędzmi wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński informuje, że chciałby, aby oferta firmy z Radomia z drugiego przetargu została zaakceptowana, a dodatkowe pieniądze szukane są m.in. w urzędzie marszałkowskim, czy gminach Bodzechów i Ostrowiec Świętokrzyski, na terenie których zabytki się znajdują.  

– Będziemy się starali poszukać środków we własnym budżecie, jednocześnie nie ustając w zabiegach dotyczących możliwości skorygowania całego projektu przez ministerstwo – mówi wicestarosta. Wyraża nadzieję, że działania Starostwa Powiatowego znajdą uznanie, bo, jak twierdzi, ministerstwu także powinno zależeć na tym, aby tak ważna dziedzina znalazła pełne uznanie.

Przypomnijmy, w 2017 roku Muzeum Historyczno-Archeologiczne na modernizację dwóch obiektów otrzymało ponad siedem milionów sześćset tysięcy złotych unijnej dotacji, przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace miały rozpocząć się wiosną ubiegłego roku, ale opóźniły je problemy z wyłonieniem projektanta. Termin rozliczenia inwestycji wyznaczono na czerwiec 2020 roku.

Reklama