Festiwal smaków to nie tylko jedzenie. Można nabyć również biżuterię

Data publikacji: 02.05.2019 13:20
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Festiwal Smaków

Festiwal Smaków
Tokarnia . 01.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Miody, domowe pierogi i placki ziemniaczane królują podczas Festiwalu Smaków w Parku Etnograficznym w Tokarni. Można także kupić wiklinowe koszyki i ręcznie wykonaną biżuterię. Imprezie towarzyszą występy lokalnych zespołów folklorystycznych.

Członkinie koła gospodyń wiejskich „Snochowianki” w gminie Łopuszno, oprócz pierogów i smalcu przygotowały także placki ziemniaczane.

- Robi się je łatwo i bardzo szybko - informuje Alicja Borowska, przewodnicząca koła. Do ich przyrządzenia potrzebne są ziemniaki, jajka, cebula, mąka krupczatka, kasza manna, sól i pieprz.

- Najlepsze są same, bez żadnych dodatków. Ewentualnie można je posypać cukrem. To przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie. Gotować uczyła mnie mama i babcia. Teraz ja uczę młode dziewczyny, które tę wiedzę przekażą swoim córkom - powiedziała Alicja Borowska.

W trakcie imprezy można zakupić także ręcznie robioną biżuterię. Renata Kaczmarzyk, która od lat zajmuje się wyrabianiem naszyjników, bransoletek i kolczyków twierdzi, że każdy egzemplarz jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny.

- Wykonanie jednej ozdoby trwa bardzo długo, zajmuje nawet kilka godzin, dlatego każdą chwilę poświęcam na pracę - powiedziała Renata Kaczmarzyk.

Do Parku Etnograficznego przyjechała między innymi Alfreda Dąbek z wnukiem Aleksandrem. Jej córka występuje w zespole ludowym, który prezentował się przed publicznością. - Jesteśmy co roku. Bardzo lubię muzykę ludową. Tokarnia to piękna wieś, piękna okolica, gdyby nie chałupy byłaby stolica - powiedziała z uśmiechem Alfreda Dąbek.

Festiwal Smaków będzie odbywał się do godziny 18.00.

adv adv
Wiadomości
Reklama