Wracamy na pokojowe misje ONZ

Data publikacji: 02.05.2019 13:36
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 14.01.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Po dziesięcioletniej przerwie, polscy żołnierze wracają na misje pokojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych. To wypełnienie ubiegłorocznych zapowiedzi prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

Przed wyjazdem w rejony konfliktów, polscy wojskowi będą przygotowywani w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Istniejąca od 30 lat jednostka, szkoli żołnierzy biorących udział w misjach pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych od początku działalności w 1989 roku - przypomina Komendant CPdMZ - płk Paweł Chabielski.

Pierwsze szkolenie zostanie przeprowadzone w czerwcu. Na razie nie wiadomo, ilu żołnierzy weźmie w nim udział, ale do końca roku, kieleckie centrum ma przygotować do wyjazdów około 200 wojskowych.

Płk Paweł Chabielski zapewnia, że kadra jednostki jest bardzo doświadczona i gotowa do szkolenia żołnierzy. Nawet po wycofaniu żołnierzy z misji ONZ, centrum przygotowywało żołnierzy do działań sił NATO i Unii Europejskiej.

W Kielcach będą prowadzone warsztaty dotyczące świadomości kulturowej, międzynarodowego prawa humanitarnego, współpracy cywilno-wojskowej, a także ochrony ludności cywilnej i dóbr kulturowych.

Polscy żołnierze brali udział w misjach obserwacyjnych i pokojowych pod sztandarem ONZ od 1953 roku. Zostali z nich wycofani w 2009 roku przez rząd koalicji PO-PSL.

adv adv
Wiadomości
Reklama