Kawał polskiej historii w… Chicago [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 02.05.2019 15:47
Autor: Paweł Solarz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Chicago. Muzeum Polskie

Chicago. Muzeum Polskie
Fot. Paweł Solarz / Radio Kielce

Zajmuje trzy piętra i posiada kolekcje poloniców, starodruków i czasopism, a także akta organizacji i działaczy polonijnych oraz unikatowe dokumenty, fotografie i mapy. - Od 1935 roku, Muzeum Polskie w Chicago jest aktywnym centrum kultury, gromadzącym i chroniącym nasze dziedzictwo narodowe w Stanach Zjednoczonych – podkreśla w rozmowie z Radiem Kielce Jan Loryś, dyrektor-senior placówki.

Pamiątki przekazują polskie rodziny, mieszkające od lat w USA. Placówka zgromadziła w swoich zbiorach między innymi polsko-amerykańskie militaria, rzemiosło artystyczne, symbole religijne dziedzictwa polskiego, czy witraż wykonany w Krakowie, a przedstawiający kobietę trzymającą miecz i kłosy zbóż.

Na pierwszym piętrze przygotowano pokój imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Pomieszczenie poświęcone jest życiu i twórczości wielkiego Polaka. W kolekcji można zobaczyć między innymi pianino do ćwiczeń, meble z pokoju hotelu Buckingham w Nowym Jorku, w którym kompozytor mieszkał podczas pobytu w USA, złote pióro, którym Paderewski podpisywał Traktat Wersalski, czy jego zegarek marki Lira. Na tarczy widoczna jest klawiatura fortepianu, stanowiąca minuty, natomiast inicjały I.J. Paderewski odpowiednio wyznaczają godziny. Dodatkowo zegar zdobi 75 diamentów w kształcie serc. 

Jak mówi Jan Loryś, zegarek o każdej równiej godzinie grał menueta Ignacego Jana Paderewskiego. W placówce zobaczyć można też wystawę poświęconą odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Muzeum Polskie w Chicago jest najstarszym i największym muzeum etnicznym w Stanach Zjednoczonych.

Tagi do tego wpisu
Reklama