Długi weekend maturzystów

Data publikacji: 02.05.2019 17:32
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 04.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

11 i pół tysiąca absolwentów świętokrzyskich szkół średnich powinno w poniedziałek przystąpić do sesji egzaminów maturalnych. Z tego 9053 osoby zdają egzamin po raz pierwszy, pozostałe ponad 2 tysiące abiturientów chce poprawić swoją ocenę z poprzednich lat.

Długi weekend młodzi ludzie spędzają przede wszystkim w domu, ucząc się. Ale są też osoby, które starają się zrelaksować, żeby do matury przystąpić ze świeżym umysłem. Choć, jak podkreślają maturzystki, z którymi rozmawiał reporter Radia Kielce, trochę czasu na powtórki warto poświęcić.

Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi ma nadzieję, że młodzi ludzie świetnie sobie poradzą zarówno z trzema obowiązkowymi przedmiotami na poziomie podstawowym, jak i z wybranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym. Tu preferencje młodych ludzi są bardzo podobne jak w latach ubiegłych.

 -Najczęściej wybieranymi przedmiotami są: język angielski, matematyka i geografia. Matematykę rozszerzoną wybrało 2398 zdających, natomiast najwięcej maturzystów, bo aż 4679 będzie zdawało na rozszerzeniu język angielski - informuje Danuta Zakrzewska.

W poniedziałek o godzinie 9.00 rozpocznie się pierwszy egzamin obowiązkowy z języka polskiego. Z kolei o godzinie 14.00 do egzaminu przystąpią osoby, które język ojczysty wybrały również na poziomie rozszerzonym.

Sesja maturalna potrwa do 25 maja, a absolwenci poznają swoje wyniki 4 lipca.

Reklama