Folklor coraz bardziej popularny. Ponad 600 artystów na scenie

Data publikacji: 05.05.2019 18:25
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Eliminacje do 43. Buskich Spotkań z Folklorem

Eliminacje do 43. Buskich Spotkań z Folklorem
Jędrzejów. 05.05.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W Jędrzejowie odbyły się ostatnie eliminacje do 43 Buskich Spotkań z Folklorem. Zaprezentowało się ponad 600 artystów. To kapele ludowe, soliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły pieśni i tańca.

- To już ostatnie czwarte eliminacje do koncertu finałowego po Ciekotach, Nowym Korczynie i Opatowie - informuje Michał Stachurski, członek jury. Jak dodaje rośnie popularność muzyki ludowej i z roku na rok również młodych artystów ludowych przybywa. Jędrzejów i okręg jędrzejowski stoi kapelami, które są słynne, szanowane i poważane i takich dziś nie brakuje – mówi Michał Stachurski.

Weteranem Buskich Spotkań z Folklorem jest skrzypek Edward Gola z Sędziszowa, dotychczas sześciokrotny laureat Buskich Spotkań z Folklorem. Jak powiedział  kocha ludowe granie i ludową muzykę, dlatego cały czas bierze udział w eliminacjach, aby promować muzykę ludową. W tym roku w eliminacjach występował z pięcioosobową kapelą ludową z Sędziszowa. Jego zdaniem Buskie Spotkania z Folklorem są bardzo ważne, ponieważ pokazują każdy rodzaj ludowej muzyki i ludowego grania oraz podtrzymują tradycję województwa świętokrzyskiego.

Zdaniem Józefa Straszaka, dyrektora Centrum Kultury w Jędrzejowie wieloletnia tradycja organizowania eliminacji do Buskich Spotkań z Folklorem w mieście jest ukoronowaniem ich wcielonej pracy na rzecz folkloru, kapel ludowych i zespołów śpiewaczych. – W ten sposób możemy podziękować kapelom, zespołom ludowym, które na co dzień pomagają w pracy jędrzejowskiego Centrum Kultury np. grając na imprezach, dożynkach, czy witając gości – mówi dyrektor Straszak.  

Koncert finałowy 43 Buskich Spotkań z Folklorem odbędzie się 18 i 19  maja w  Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego  w Busku. Natomiast koncert laureatów 16 czerwca w Kielcach.

Reklama