Historyczna chwila dla OSP w Grzymale. Druhowie otrzymali nowy wóz

Data publikacji: 05.05.2019 21:34
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
90 lat OSP Grzymała, przekazanie nowego samochodu i gminny dzień strażaka w Grzymale, w gminie Tuczępy

90 lat OSP Grzymała, przekazanie nowego samochodu i gminny dzień strażaka w Grzymale, w gminie Tuczępy
Grzymała. 05.05.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminny Dzień Strażaka oraz przekazanie nowoczesnego wozu ratowniczo-gaśniczego – te trzy uroczystości odbyły się w Grzymale, w gminie Tuczępy. Tamtejsza jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej to kolejna na Ponidziu, która z okazji dnia strażaka została doposażona.

Inicjatorem zakupu nowoczesnego pojazdu dla jednostki jest poseł Michał Cieślak, kandydat w wyborach do Europarlamentu. Poseł podczas uroczystości wręczył druhom nie tylko kluczyki do nowego pojazdu, ale i medale oraz odznaczenia za zasługi w pożarnictwie.

- Mam nadzieję, że pojazd będzie długo służył zarówno obecnym strażakom, jak i ich następcom. Ponadto będzie niósł mieszkańcom pomoc, pożytek i kolejne dobre dni dla tej jednostki – podkreślał poseł.

Prezes miejscowej jednostki Wiesław Żal stwierdził, że nowoczesny wóz był niezbędny. Jak dodaje do tej chwili na wyposażeniu jednostki był jedynie 40-letni wóz bojowy marki star, który nie spełniał swojej funkcji. Prezes nie kryje zadowolenia, że strażacy będą mieli możliwość szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia.

- Początki działania OSP nie były łatwe – zaznaczał prezes. Remiza została wybudowana w 1935 roku. Był to skromny, drewniany budynek. Dopiero w 1990 roku odbyło się uroczyste przekazanie nowo wybudowanego Domu Strażaka – wspomina prezes.

Marek Kaczmarek, wójt Gminy Tuczępy, a jednocześnie prezes Oddziału Związku Gminnego Straży Pożarnych podkreśla, że to historyczna chwila nie tylko dla druhów, ale i dla mieszkańców gminy. Jak dodaje OSP w Grzymale to jedyna jednostka w gminie, która po bardzo wielu latach pracy i starań otrzymała jeden z najnowszych samochodów pożarniczych.

- Na tych druhów zawsze można liczyć. Są chętni, ofiarni. To święto należało się im – zaznacza Marek Kaczmarek.

Pojazd został zakupiony z pieniędzy: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz gminy Tuczępy.

Złotym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” – zostali odznaczeni: Ryszard Basa, Leszek Nowak, Ryszard Stępień i Sylwester Trześniewski. Z kolei srebrny medal otrzymali: Bogdan Cecot, Wiesław Kuc i Damian Sadowski. Brązowy medal trafił do Grzegorza Kozaka. Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali z kolei: Szczepan Cesarz, Wojciech Ławniczak, Rafał Zębala i Ryszard Ziemniak. Odznaki za wysługę lat trafiły w sumie do 29 strażaków.

Reklama