Żołnierze z różnych krajów szkolą się na Bukówce. Będą obserwatorami ONZ

Data publikacji: 06.05.2019 16:41
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kurs Obserwatorów Wojskowych ONZ w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Kurs Obserwatorów Wojskowych ONZ w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Kielce. 06.05.2019 / Fot. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozpoczął się trzytygodniowy Kurs Obserwatorów Wojskowych ONZ. W szkoleniu bierze udział 18 żołnierzy i cywilów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Armenii. Kandydaci poznają procedury obowiązujące w trakcie misji międzynarodowych, nabierają umiejętności z zakresu mediacji i poznają specyfikę kulturową krajów.

Major Michał Bech - dyrektor kursu informuje, że osoby, które ukończą szkolenie będą mogły wyjechać na misje obserwacyjne.

- Te wyjazdy realizowane są w rejonach objętych konfliktem. Żołnierze biorący w nich udział są nieuzbrojeni i pracują w teamach. Realizują tam różnego rodzaju zadania, m.in. monitorują sytuację w danej strefie, obserwują i kontaktują się ze stronami konfliktu - wyjaśnia mjr Michał Bech.

Zdaniem dyrektora kursu misja obserwacyjna jest dużym wyzwaniem dla żołnierza.

- Jedyną bronią obserwatora jest umiejętność prowadzenia negocjacji i rozmów - wyjaśnia.

Kapitan Małgorzata Wyrwas z Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, która bierze udział w szkoleniu stwierdziła, że kurs jest jej potrzebny po to, aby rozwijać się zawodowo. Ma nadzieję, że w przyszłości wyjedzie na misję obserwacyjną.

- Myślę, że kobiety są stworzone do tego, aby rozwiązywać konflikty i doskonale sobie z tym radzą - stwierdziła kpt. Małgorzata Wyrwas.

Szkolenie prowadzone jest w języku angielskim.

Kurs Obserwatorów Wojskowych ONZ w Centrum Przygotowań do Misji ZagranicznychKielce. 06.05.2019 / Fot. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Reklama