Rząd nie skąpi pieniędzy na domy i kluby seniora

Data publikacji: 07.05.2019 12:56
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podpisanie umów na utworzenie nowych lub dofinansowanie istniejących domów lub klubów seniora

Podpisanie umów na utworzenie nowych lub dofinansowanie istniejących domów lub klubów seniora
Kielce. 07.05.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Ponad 2 mln 600 tys. zł trafi do świętokrzyskich gmin na utworzenie domów i klubów seniora, lub dofinansowanie działalności już istniejących placówek przeznaczonych dla osób starszych. W urzędzie wojewódzkim w Kielcach samorządowcy podpisali stosowne umowy.

Dzięki rządowemu programowi „Senior Plus”, w naszym regionie powstaną trzy nowe domy seniora. Jeden z nich będzie się mieścił w Baćkowicach. Na ten cel gmina uzyskała 300 tys. zł. dofinansowania, informuje wójt Marian Partyka.

- Obecnie w budynku, w którym będzie się mieścił dzienny dom seniora trwają już prace adaptacyjne. Tam osoby starsze, oprócz zajęć rehabilitacyjnych będą mogły liczyć np. na warsztaty kulinarne, czy rękodzieła artystycznego. Na pewno będzie to miejsce, gdzie nasi seniorzy będą mogli miło spędzać wolny czas – dodał Marian Partyka.

Na funkcjonowanie istniejącego już klubu seniora, 19 tys. zł z rządowego programu „Senior plus” otrzymała gmina Bieliny. Jak przyznaje jej wójt Sławomir Kopacz, to dla budżetu gminy duże odciążenie. - To dla nas znaczące wsparcie, bo pokryje 40% rocznego kosztu funkcjonowania klubu. Tego typu środki pozwalają na to, by różne inicjatywy były realizowane w oparciu o środki zewnętrzne, a nie tylko o środki pochodzące z budżetu gminy – mówi Sławomir Kopacz.   

Z kolei 25 tys. zł na doposażenie istniejącego już klubu seniora otrzymała Morawica. Za te pieniądze kupiony zostanie sprzęt do pokoju dziennego, jak również sprzęt kuchenny i urządzenia do ćwiczeń. Jak zapowiada burmistrz Marian Buras, w mieście i gminie jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu placówki, dlatego w przyszłości będą powstawać kolejne.

- Klub seniora, który działa w Morawicy planowany był na 25 osób. Natomiast czasami są dni, że jest ich nawet około 100. Morawica jest rozległą gminą, mieszkańców przybywa, dlatego kluby seniora zamierzamy utworzyć np. w Bilczy, Brzezinach, czy w części południowej naszej gminy. Nie wszyscy seniorzy posiadają własne samochody, dlatego im także chcielibyśmy umożliwić możliwość uczęszczania do klubu seniora – dodaje Marian Buras.

Dzięki dotacjom, w województwie świętokrzyskim w klubach i domach seniorów będzie w sumie około 650 miejsc dla osób starszych.

Podpisanie umów na utworzenie nowych lub dofinansowanie istniejących domów lub klubów senioraKielce. 07.05.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Reklama