Kielce chwalą się unijnymi inwestycjami [WYDARZENIA]

Data publikacji: 07.05.2019 13:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Suzuki Arena

Suzuki Arena
Kielce. 08.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Obiekty, które funkcjonują dzięki unijnemu wsparciu, są w weekend dostępne dla zwiedzających. Zainteresowani mogą zobaczyć między innymi stadion Korony od strony, której nie znają kibice, poznają też wydział lekarski kieleckiego uniwersytetu, gdzie studenci uczą się anatomii na ciałach zmarłych.

Od piątku 10 maja, do niedzieli 12 maja, w całej Polsce odbywa się akcja „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”, organizowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W województwie świętokrzyskim w akcji bierze udział ponad 40 instytucji.

Do ich zwiedzania zachęca marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

- To już 6. edycja wydarzenia, poprzez które pokazujemy, ile udało się zrobić w naszym regionie dzięki wsparciu z funduszy unijnych - mówi.

Marszałek podkreśla, że 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej zaowocowało bardzo potrzebnymi inwestycjami w województwie.

- Widoczna jest poprawa infrastruktury drogowej. Łatwiej dotrzeć w wiele miejsc w regionie, jest bezpieczniej na drogach. Obok jezdni powstają dodatkowo ścieżki rowerowe - wymienia marszałek. Dodaje, że inwestycje trwają. W tym roku zaplanowane jest między innymi zakończenie tak zwanej Pętli Świętokrzyskiej. Na plus marszałek ocenia również rozwój przemysłu i branż: budowlanej, cementowej i maszynowej, a także inwestycje w obszarze nauki.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach pozyskał już ponad 400 milionów złotych unijnych dotacji, z czego ponad 120 mln złotych zainwestowano w utworzenie i funkcjonowanie wydziału lekarskiego. Ten będzie można zwiedzać w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, do czego zachęca rektor uczelni - profesor Jacek Semaniak.

- Być może w trakcie wydarzenia ktoś zadecyduje o podjęciu pracy w trudnym i mało popularnym zawodzie. By stać się lekarzem, pielęgniarką, czy ratownikiem medycznym nie wystarczy nauka przy tablicy, trzeba dotknąć pacjenta w warunkach kliniki, a także wirtualnie - za pomocą manekinów, czy fantomów - mówi rektor.  

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie też można zwiedzić wiele obiektów od kulis. Tak będzie na przykład w Kieleckim Parku Technologicznym, na stadionie Korony, czy w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego.

Wydarzenia podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2019

Reklama