Legionowa pamiątka trafiła do muzeum. Wiceminister wziął udział w przekazaniu [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 09.05.2019 10:37 / Data aktualizacji: 09.05.2019 17:23
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński

Wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński
Kielce. 09.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Orzeł Beliniacki z czapki ułańskiej kawalerii I Pułku Ułanów Legionów Polskich to kolejny eksponat, który wzbogacił dziś zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach. Orła, który należał do Władysława Beliny Prażmowskiego przekazał Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

W uroczystości przekazana daru udział wziął wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - profesor Piotr Gliński, który podkreślał, jak znaczącym symbolem jest Orzełek Beliniacki, ale też jak ważne są legiony, których kolebką były Kielce.

- Te wątki legionowe są cały czas ważne i aktywne, nie tylko w związku ze stuleciem niepodległości, ale w ogóle, bo to były czasy, kiedy trzeba było dokonywać ważnych wyborów. Można było nie walczyć o niepodległość, ale żeby walczyć, trzeba było się poświęcić, łącznie z oddawaniem życia na rzecz nas wszystkich, innych pokoleń - podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Przekazanie Muzeum Narodowemu w Kielcach Orła Beliniackiego z czapki ułańskiej należącej do twórcy kawalerii Legionów Polskich pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego. Na zdjęciu: wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (z lewej) oraz Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, która jest darczyńcą eksponatuKielce. 09.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał, że ziemia świętokrzyska jest tym regionem Polski, w którym chyba gości najczęściej. Wyjaśnił, że wynika to z działań świętokrzyskich posłów, którzy mocno zabiegają o wsparcie swojego terenu. Dodał też, że chętnie tu wraca. Wysoką notę wystawił Muzeum Narodowemu w Kielcach.

- Bo muzeum kieleckie jest jednym z naszych najlepiej funkcjonujących muzeów narodowych. Jesteśmy dumni z poziomu prowadzenia tej instytucji - podkreślił.

Piotr Gliński dziękował także Marcinowi Perzowi - prezesowi Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, stawiając jego działalność za przykład biznesu odpowiedzialnego społecznie. Marcin Perz już drugi raz przekazał Muzeum Narodowemu w Kielcach cenną pamiątkę. Pod koniec ubiegłego roku podarował rękopis Józefa Piłsudskiego, powstały 3 września 1914 roku. Dokument został zakupiony na aukcji za 30 tysięcy złotych. Tym razem do Muzeum Narodowego trafił orzeł, który należał do Władysława Beliny Prażmowskiego. Marcin Perz nie chciał zdradzić za jaką kwotę go nabył.

Za zaangażowane na rzecz kultury polskiej Marcin Perz został uhonorowany brązową odznaką Zasłużony dla Kultury Gloria Artis. Wręczając medal minister Piotr Gliński zachęcał innych przedstawicieli biznesu, by powielali ten wzór działalności, bo kultura potrzebuje wsparcia.

Sam Marcin Perz nie krył zaskoczenia. Przyznał, że odznaka jest dla niego impulsem do dalszej działalności na rzecz ratowania obiektów dziedzictwa narodowego i kulturowego na ziemi świętokrzyskiej. Ma już kolejne plany, związane z zakupem rękopisu Henryka Sienkiewicza oraz obrazu Władysława Maleckiego.

Muzeum Narodowe w Kielcach jest jednostką podległą marszałkowi województwa świętokrzyskiego, Andrzejowi Bętkowskiemu, który zaznaczył, że cieszy się, iż obiekt ten cały czas poszerza swoją ofertę. Dziękował też ministrowi Piotrowi Glińskiemu za wysoką ocenę tej placówki oraz za stałą troskę, dotyczącą dziedzictwa narodowego na terenie województwa świętokrzyskiego.

Z kolei poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że ziemia świętokrzyska w sferze ochrony dziedzictwa narodowego, została wyrwana z niemocy, w jakiej tkwiła. Dziękował za to ministrowi Piotrowi Glińskiemu, który cały czas wspiera wiele obiektów kultury i dziedzictwa narodowego w naszym regionie.

- Dziękuję za osiem pomników historii, między innymi tutaj, pałac Biskupów Krakowskich wraz z całym wzgórzem katedralnym, to również sukces pana premiera Glińskiego. Dziękuję za projekty, które zostały wpisane w kontrakt terytorialny. Za to wszystko, co zostało uczynione dla świętokrzyskiej ziemi, za wsparcie programami ministra wielu cennych obiektów kultury i dziedzictwa narodowego tu, na ziemi świętokrzyskiej pragnę bardzo serdecznie podziękować - mówił Krzysztof Lipiec.

Orzeł Beliniacki zasili kolekcję historyczną Muzeum Narodowego w Kielcach, w której znajduje się duży zbiór orzełków legionowych. Jak podkreślił doktor Paweł Grzesik, kierownik Działu Historii Muzeum - ten szczególny, Władysława Beliny Prażmowskiego - dowódcy Pierwszego Pułku Ułanów będzie w tej kolekcji obiektem najcenniejszym.

- Nasz bohater narodowy, twórca kawalerii legionowej jest również osobą związaną z naszą ziemią świętokrzyską. Natomiast w oddziałach legionowych - i one były też wyjątkowe z tego powodu - służyło wielu artystów. Zawracamy na to uwagę, jako muzealnicy. Jednym z tych artystów był Zygmunt Rozwadowski, polski malarz, współautor „Panoramy racławickiej”. I to właśnie on zaprojektował te wysokie czapki z tymi charakterystycznymi, wysokimi orłami dla ułanów Władysława Beliny Prażmowskiego. Miało to miejsce w 1915 roku. W pracach projektowych brali udział muzealnicy i historycy krakowscy - wyjaśnił.

Reklama