Politechnika wybiera radę. Rektor stawia na biznesmenów

Data publikacji: 09.05.2019 13:22
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska
Kielce. 19.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W przyszłym tygodniu poznamy skład Rady Uczelni Politechniki Świętokrzyskiej. To nowa instytucja, którą wprowadziła reforma szkół wyższych wicepremiera Jarosława Gowina.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, informuje, że trwa szukanie kandydatów do rady. To o tyle ważne, że połowa z nich musi pochodzić spoza uczelni. Profesor Trąmpczyński przypomina, że idea rady jako nowego tworu była krytykowana przez część środowiska akademickiego.

- Rada była postrzegana jako ciało obce w strukturze uczelni, bowiem przynajmniej połowa jej członków musi pochodzić z zewnątrz. Dziś, kiedy już jesteśmy blisko powołania Rady Uczelni, wydaje mi się, że będzie ona bardzo przydatna - uważa rektor.

Głównym zadaniem Rady Uczelni jest opiniowanie i wspomaganie zarządzania szkołą wyższą. Władze Politechniki Świętokrzyskiej chcą, aby w radzie zasiadły osoby związane z biznesem. Jak mówi rektor Wiesław Trąmpczyński ułatwi to rozwój politechniki.

- Do rady będziemy chcieli zaprosić osoby, które mają możliwości wsparcia nas we współpracy z przemysłem. Przed nami są ogromne wyzwania i nasze kontakty z firmami muszą mieć bardziej zorganizowany charakter, to co robiliśmy do tej pory wydaje mi się mocno niewystarczające - przyznaje profesor Wiesław Trąmpczyński.

Wyzwania, o których mówi rektor, to przede wszystkim konsorcjum stworzone przez Politechnikę Świętokrzyską z Głównym Urzędem Miar. Rolą uczelni będzie właśnie współpraca z przedsiębiorcami i komercjalizacja badań prowadzonych w kieleckich laboratoriach GUM.

Uczelnia kończy również budowę Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. W ramach projektu planowane są badania komercyjne dla firm, między innymi w zakresie energii odnawialnej czy nowoczesnego transportu. Poza tym politechnika będzie współpracowała ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii na przykład przy opracowaniu implantów, które byłyby przez organizm tolerowane lepiej niż obecnie dostępne.

W ubiegłym miesiącu Radę Uczelni powołał już Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Liczy siedem osób, a jej przewodniczącym został profesor Dominik Antonowicz, kierownik Zakładu Socjologii Nauki w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Reklama