"Kubuś" czeka na nową siedzibę

Data publikacji: 09.05.2019 17:51
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sesja Rady Miasta

Sesja Rady Miasta
Kielce. 09.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jest szansa, że Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” będzie miał nową siedzibę. Przedstawiciele władz miasta przekonywali podczas dzisiejszej sesji, że udało się uzyskać pozytywną opinię zarządu województwa na zwiększanie finansowania dla tej inwestycji.

Jak informowaliśmy, adaptacja budynków przy ulicy Zamkowej, gdzie miała się mieścić nowa siedziba Kubusia został wstrzymana. Na marcowej nadzwyczajnej sesji radni zdecydowali o przesunięciu w czasie kilku inwestycji m.in. budowy nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, aby zabezpieczyć brakujące pieniądze na przebudowę ulic Witosa i Zagnańskiej.

Decyzję argumentowano także tym, że przez lata projekt modernizacji budynków przy Zamkowej stracił swoją aktualność. Według nowych cen na rynku budowa byłaby znacznie droższa, co oznaczałoby także większy wkład własny samorządu.

Mieczysław Pastuszko kierownik biura zarządzania funduszami europejskimi w kieleckim urzędzie miasta stwierdził, że miasto dokumentacyjnie jest gotowe do ogłaszania przetargu. Ponadto zarząd województwa zgodził się na aneksowanie umowy i zwiększenie finansowania unijnego dla tej inwestycji. W czerwcu radni mają zadecydować czy pieniądze na modernizację budynków przy ulicy Zamkowej zostaną przesunięte.

- Fundusze na ten cel są zabezpieczone - zapewnił Mieczysław Pastuszko.

Agata Wojda, szefowa Koalicji Obywatelskiej w kieleckiej radzie miasta liczy, że w takiej sytuacji już niedługo dojdzie do realizacji inwestycji.

- Nowa siedziba planowana jest w idealnej lokalizacji, zamyka funkcjonalnie Wzgórze Zamkowe, gdzie już mieszczą się instytucje kultury. Mam nadzieje, że ten projekt już niedługo zakończy się happy endem - powiedziała radna

Adaptacja budynku przy ulicy Zamkowej na potrzeby Teatru Lalki I Aktora „Kubuś” według nowych kosztorysów jest szacowana ponad 30 milionów złotych, 80 procent tej kwoty ma być zabezpieczone z dofinansowania unijnego. Przebudowa ma się zakończyć maksymalnie do roku 2023.

Reklama