Zamek w Chęcinach z dużą szansą na tytuł Pomnika Historii

Data publikacji: 09.05.2019 21:34
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.05.2019 Chęciny. Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury odwiedził zamek

09.05.2019 Chęciny. Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury odwiedził zamek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Chęciny to kolejna miejscowość, którą podczas wizyty w regionie odwiedził wicepremier profesor Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwiedził między innymi Zamek Królewski oraz zabytkowy Rynek.

Jak podkreślał profesor Piotr Gliński, Chęciny od lat są rozpoznawalne w całej Polsce, są marką turystyczną jakich wiele jest w województwie świętokrzyskim. Dodał, że takie miejsca, jak Zamek Królewski w Chęcinach mają duże szanse i zasługują na wyróżnienie tytułem Pomnika Historii. 

- To miejsce przecież nie anonimowe, znane w Polsce od lat, jest doskonałym przykładem dobrze zachowanej tzw. trwałej ruiny. Przy czym nie jest to określenie pejoratywne. Zamek w Chęcinach to miejsce, które żyje, uczy o historii i narodowym dziedzictwie. Ponadto jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Tylko w ostatni majowy weekend odwiedziło je kilkanaście tysięcy turystów. Nawet dziś mogliśmy zobaczyć także grupy zagraniczne - dodaje.

Minister kultury zaznaczył, że procedura przyznawania tytułu Pomnika Historii jest złożona, oparta o procedury i opinie ekspertów, które finalnie zatwierdza Prezydent RP.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski zaznacza, że wizyta ministra kultury profesora Piotra Glińskiego jest bardzo ważnym wydarzeniem dla całej gminy.

- To dla nas wielki zaszczyt. Zamek jest ważnym miejscem nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla województwa świętokrzyskiego, a nawet kraju. Istotny jest także aspekt historyczny, ponieważ to tutaj na Zamku w Chęcinach w 1331 roku król Władysław Łokietek zwołał posiedzenie możnowładców uznawane przez historyków za początki polskiego parlamentaryzmu - dodaje.

Robert Jaworski zaznacza, że dzięki kompleksowej rewitalizacji Zamek Królewski w Chęcinach stał się jedną z ikon turystycznych regionu świętokrzyskiego, a podkreśleniem jego wartości może być tytuł Pomnika Historii.

W spotkaniu z wicepremierem Piotrem Glińskim w Chęcinach wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreślał poseł Krzysztof Lipiec, prezes PiS w regionie, jego zadaniem jako parlamentarzysty jest przypominanie najważniejszym ludziom w państwie o dziedzictwie kulturowym i tradycji regionu świętokrzyskiego.

- Ten głos jest słyszalny w Warszawie, słyszy go zarówno pan premier Piotr Gliński jak również prezydent Rzeczpospolitej. Jestem za to wdzięczny, za to, że ziemia świętokrzyska jest tak dobrze postrzegana przez władze centralne, o czym świadczy m.in rosnąca liczba Pomników Historii w regionie, których za rządów Prawa i Sprawiedliwości przybyło aż osiem - dodaje.

Zdaniem posła Bogdana Latosińskiego wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego na Zamku Królewskim w Chęcinach to dobry znak do tego, aby zwiększyć prestiż cennego zabytku ziemi świętokrzyskiej.

- Jako parlamentarzyści mamy nadzieję, że dzięki tej wizycie również pan premier będzie lobbował za tym, aby kolejne miejsce w regionie zyskało status Pomnika Historii - dodaje.
W ocenie posła Andrzeja Kryja Zamek w Chęcinach poprzez swoją historię zasługuje na to, aby znaleźć się na prestiżowej liście najcenniejszych zabytków w kraju.

- Tu w Chęcinach mamy bardzo prężną grupę ludzi, którzy chcą, aby to miejsce żyło i przyciągało coraz więcej turystów. Sama etykieta Pomnika Historii bez wypełnienia go współczesną treścią edukacyjną zachęcającą do odwiedzania na niewiele się zda. Jestem jednak przekonany, że po otrzymaniu tego tytułu osoby odpowiedzialne za ten zabytek będą go wykorzystywać w jak najlepszy sposób - dodaje.

W spotkaniu z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim wzięli udział także przedstawiciele województwa, m.in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek Andrzej Bętkowski, starosta kielecki Mirosław Gębski, a także radni wszystkich szczebli samorządu.

Reklama