Kielce upamiętnią Marszałka Piłsudskiego

Data publikacji: 10.05.2019 14:59
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego

Złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
Kielce. 05.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

84. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego przypada 12 maja. Uroczystości z tej okazji odbędą się przed pomnikiem na Placu Wolności w Kielcach. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 20.15 i zostanie przerwana punktualnie o 20.45, w godzinę śmierci Marszałka.

Całość przebiegnie w zgodzie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem kompanii honorowej 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Podczas uroczystości m.in. zostanie odczytany apel pamięci, a przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty. Uczniowie VII LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ułożą serce z 84 biało-czerwonych zniczy - informuje Michał Daranowski z kieleckiego ratusza.

Marszałek dużym sentymentem darzył Kielce, co wielokrotnie podkreślał.

- Dlatego nazwa „Kielce - Miasto Legionów” nie wzięła się znikąd. Trzeba zatem szanować pamięć miejsca, z którego się pochodzi. Pięknie, podczas odsłonięcia zegara z kurantem przy ulicy Św. Leonarda, wygrywającego pieśń „My Pierwsza Brygada”. Minister Jan Józef Kasprzyk stwierdził, że kielczanie nie mogli dać Marszałkowi lepszego prezentu na urodziny, gdyż z tym miastem był bardzo mocno związany - powiedział Michał Daranowski. 

Organizatorami uroczystości są Urząd Miasta Kielce, Stowarzyszenie Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz VII LO, które nosi imię Józefa Piłsudskiego.

Tagi do tego wpisu
Reklama