Wicepremier wspiera strażaków. Druhowie będą mieć nowoczesny sprzęt

Data publikacji: 11.05.2019 08:26 / Data aktualizacji: 11.05.2019 15:48
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.05.2019 Kielce. Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. W wydarzeniu wzięła udział wicepremier Beata Szydło

11.05.2019 Kielce. Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. W wydarzeniu wzięła udział wicepremier Beata Szydło
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na placu Wolności w Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. W wydarzeniu wzięła udział Beata Szydło.

Wicepremier wręczyła promesy na zakup nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla 14 jednostek OSP z województwa świętokrzyskiego. Kilkudziesięciu ratownikom wręczono także odznaczenia za długoletnią i ofiarną służbę oraz awanse na wyższe stopnie służbowe.

Beata Szydło w swoim wystąpieniu podkreśliła, że strażacy są grupą zawodową, o najwyższym stopniu zaufania społecznego.

- Każdego dnia z narażeniem życia niosą pomoc innym, o czym świadczy między innymi poświęcenie dwóch strażaków, którzy ucierpieli podczas dzisiejszej akcji gaśniczej w Radlinie. Mamy nadzieję, że druhowie strażacy poszkodowani w tym pożarze wrócą szczęśliwie do zdrowia i będą mogli dalej być wśród swoich najbliższych, ale także dalej służyć innym - dodała.

Wicepremier zaznaczyła, że służba strażaków wymaga wyjątkowego hartu ducha i poświęcenia. Między innymi dlatego rząd podjął decyzję o wprowadzeniu ustawy modernizacyjnej dotyczącej państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, za czym idą duże kwoty dofinansowania do sprzętu, a także siedzib jednostek w całym kraju.

- To pokazuje, że dla rządu priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli, ale także troska o tych, którzy tego bezpieczeństwa strzegą. Mam nadzieję, że te wszystkie zmiany, które przez państwa środowisko były przez długi czas wyczekiwane będą służyć jak najlepiej. Dziękuję wam za waszą służbę, za wasze poświęcenie, za to wszystko, co czynicie na co dzień. Także w tym wymiarze angażowania się w życie lokalnej społeczności - zaznaczyła wicepremier Beata Szydło.

W sobotnich uroczystościach komendanta głównego straży pożarnej reprezentował jego pierwszy zastępca generał Tadeusz Jopek. W święcie strażaków wzięli udział także wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, poseł Maria Zuba, senator Krzysztof Słoń, a także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i marszałek Andrzej Bętkowski. Z okazji święta strażaków listy do ratowników skierowali także prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości na Placu Wolności trwa piknik rodzinny z pokazem sprzętu strażackiego.

Dzisiejsze obchody poprzedziło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowaną strażnicę jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kielcach przy ulicy Sandomierskiej.

Reklama