Panny Sprawiedliwe, Panny Wyklęte. Pełen emocji koncert

Data publikacji: 12.05.2019 08:01 / Data aktualizacji: 13.05.2019 06:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
12.05.2019 Kielce. Sala Omega Targów Kielce. „Świętokrzyski Koncert Pamięci” zorganizowany przez TVP3 Kielce

12.05.2019 Kielce. Sala Omega Targów Kielce. „Świętokrzyski Koncert Pamięci” zorganizowany przez TVP3 Kielce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Hołd i podziękowanie kobietom, które walczyły o wolność i ludzką godność w czasie II wojny światowej, a także później, w czasach komunizmu. Ale również matkom, żonom, córkom, które patrzyły na śmierć swoich bliskich. Im wszystkim był dedykowany „Świętokrzyski Koncert Pamięci. Panny Sprawiedliwe. Panny Wyklęte”. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, w Sali Omega Centrum Kongresowego Targów Kielce. Na scenie zabrzmiały utwory z trzech projektów, które zrealizował Darek „Maleo” Malejonek wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers. Były to: „Morowe Panny”, „Panny Wyklęte” i „Panny Sprawiedliwe”.

Jak mówi sam artysta od siedmiu lat tworzy projekty adresowane do młodych ludzi, które mają pokazywać trudną, często nieznaną historię. Darek Malejonek ubiera ją w przejmujące kompozycje i słowa. Tym razem wyśpiewały je znakomite wokalistki: Kasia Moś, Marika, Ifi Ude, Mona, Olga Szomańska i Halina Mlynkova.

Oprócz warstwy artystycznej ważna była również ta część historyczna. Prowadzący koncert Monika Woźniak z TVP3 Kielce oraz aktor Wojciech Niemczyk przypomnieli sylwetki wielu bohaterskich kobiet z województwa świętokrzyskiego. Historia każdej z nich zasługuje na pokazanie tak, jak filmu dokumentalnego doczekał się 100-letni już Mieczysław Rosół z Włoszczowy - żołnierz AK. Obraz ten został przypomniany przed koncertem, natomiast sam partyzant uhonorowany przez wojewodę świętokrzyskiego, Agatę Wojtyszek 62. medalem wybitym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patronat honorowy nad imprezą objęła wiceminister Beata Szydło, której obowiązki nie pozwoliły wziąć udział w wydarzeniu, ale napisała list:

- Ten szczególny koncert przybliża nam tragiczny czas okupacji, ponurą rzeczywistość niemieckiego ludobójstwa na narodzie polskimi i żydowskim oraz niezwykłą odwagę Polek i Polaków, narażających życie swoje i bliskich w imię najwyższych wartości, jakimi są godność i ludzie życie - podkreśliła.

Senator Krzysztof Słoń z uznaniem mówił o walczących bohaterkach, podkreślając, że także Polska jest kobietą.

- Nasza ojczyzna, Polska, to taka wyjątkowa kobieta, która na przestrzeni wieków opierała się na polskich kobietach, będących strażniczkami nie tylko domów, nie tylko rodzin, ale także polskości, a po dzisiejszym koncercie widać także, że były żołnierzami, było obrończyniami sprawiedliwości i pokrzywdzonych, narażając swoje życie, życie swoich bliskich po to, żeby ocalić człowieczeństwo w naszym narodzie - mówił.

Poseł Maria Zuba nie kryła, że koncert dostarczył jej ogromnych emocji. Była również pod wrażeniem słów, które wyśpiewywały artystki.

- W czasie koncertu pomyślałam sobie, że współczesna młodzież odrabia zaległości za pokolenia Polaków, które milczały. Kocham tę młodzież, kocham tych młodych ludzi, którzy tak pięknie wyrażają wdzięczność i uczą nas tej historii w taki piękny, mocny sposób. Te pieśni były wykonywane niesamowicie ekspresyjnie całym sercem - podkreślała parlamentarztystka.

Historie świętokrzyskich bohaterek zafascynowały też posła Marka Kwitka. Dzisiaj była wspominana miedzy innymi Irena Sendlerowa. Ja równo tydzień temu byłem przy drzewku Ireny Sendlerowej w Jad Waszem w Jerozolimie. Gdybym wiedział, że mamy tyle również odważnych dziewcząt, bohaterek z województwa świętokrzyskiego, na pewno próbowałabym znaleźć ich drzewka. Dlatego dla mnie dzisiaj to była pouczająca historia, bo znamy Sendlerową, czy „Inkę”, ale nie znamy naszych bohaterek, które też w różny sposób walczyły o to, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce - wyjaśnił.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski także uznał koncert za cenną lekcję o kobietach, dzięki którym dziś żyjemy w niepodległym, suwerennym kraju.

Koncert był dużym wyzwaniem logistycznym. Przemysław Predygier, dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej podkreślił ogromny wkład wszystkich osób, które były zaangażowane w organizację tego wydarzenia. Z efektu końcowego był zadowolony, ale przyznał, że to dopiero półmetek, ponieważ materiał musi zostać przygotowany do emisji telewizyjnej, a ta odbędzie się w piątek, 24 maja o godzinie 19.30, w TVP3 Kielce i Kraków. W późniejszym terminie trafi też na antenę ogólnopolską TVP Polonia i TVP3.

Organizatorami koncertu były: TVP3 Kielce, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Targi Kielce. Patronat honorowy nad imprezą objęła wiceminister Beata Szydło.

Reklama