Moc atrakcji w Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Data publikacji: 12.05.2019 12:37
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach
Chęciny. 12.05.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Warsztaty hydrogeochemiczne, eksperymenty na skamielinach, czy możliwość pilotowania profesjonalnego drona do badań geologicznych - to tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach Dnia Otwartego Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

Jak mówi współorganizator imprezy - Przemysław Krawczyk otwarte dla zwiedzających są m. in. laboratoria geologiczne, gdzie np. do celów naukowych zgromadzony został sprzęt o łącznej wartości kilkunastu milionów złotych.

Damian Ługowski prowadzący warsztaty geologiczne dodaje, że dodatkową zachętą do odwiedzenia Centrum Edukacji w Chęcinach jest fakt, że obiekt na co dzień jest niedostępny dla turystów.

- Kompleks jest jednostką naukowo-dydaktyczną należącą do Uniwersytetu Warszawskiego i służy do przeprowadzania badań naukowych dla studentów i naukowców z całej Europy - zaznaczył.

Ponadto można zwiedzić budynek Centrum Edukacji, który w 90% zasilany jest z odnawialnych źródeł energii i w razie potrzeby może być samowystarczalny. Obiekt w 2017 roku był nominowany do międzynarodowej nagrody im. Miesa van der Rohe na najlepszy obiekt architektoniczny.

Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla najmłodszych. Odwiedzający przyznają, że choć budynek z zewnątrz widzieli wielokrotnie, nigdy nie mieli okazji wejścia do środka, a możliwość przyjrzenia się pracy naukowców jest szczególnie interesująca właśnie dla dzieci i młodzieży.

- Najbardziej podobało mi się latanie dronem. Opanowanie maszyny jest trudne, ale wydaje mi się, że z czasem nabrałbym wprawy - mówi jeden z młodych turystów.

Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach będzie otwarte dla zwiedzających do godziny 15:00.

Reklama