Serce ze zniczy w rocznicę śmierci Marszałka

Data publikacji: 12.05.2019 22:34
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.05.2019 Kielce. Plac Wolności. Uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w 84. rocznice jego śmierci

12.05.2019 Kielce. Plac Wolności. Uroczystości pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w 84. rocznice jego śmierci
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mieszkańcy Kielc uczcili 84. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. W trakcie obchodów, które odbyły się na placu Wolności odczytany został apel pamięci, przed pomnikiem Marszałka złożono kwiaty.

Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego ułożyli przed pomnikiem serce z 84 biało-czerwonych zniczy. Ceremonia została przerwana o 20.45, w godzinę śmierci Marszałka. Uroczystości z udziałem kompanii honorowej 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przebiegały w zgodzie z ceremoniałem wojskowym.

Janusz Koza, przewodniczący Stowarzyszenia Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach, przypomniał słowa prezydenta Polski, Ignacego Mościckiego, wygłoszone podczas uroczystości pogrzebowych Marszałka jako przykład szacunku do Józefa Piłsudskiego, który Polacy powinni przekazywać kolejnym pokoleniom.

"Józef Piłsudski dał Polsce wolność, granice i szacunek" i właśnie ten szacunek my i kolejne pokolenia jesteśmy winni Polsce, naszej ojczyźnie, a przez to także marszałkowi Piłsudskiemu i jego żołnierzom - powiedział Janusz Koza.

W uroczystości udział wzięli uczniowie VII LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak mówiła Wiktoria, jedna z uczennic, szkoła nie tylko w tym dniu czci pamięć swojego patrona. Zaznaczyła, że każdy z uczniów jest w pełni zaznajomiony z życiem marszałka i zna na pamięć wszystkie ważne daty jego historii.

Rocznicę śmierci uczcili także członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Jak mówiła Aleksandra Kopacz, pamięć o Marszałku jest nie tylko obowiązkiem, ale i sprawą honorową.

- Józef Piłsudski zakładając formację legionową dał podwaliny naszej organizacji i dlatego wszyscy czujemy, że uczczenie jego śmierci jest dla nas bardzo ważne - powiedziała.

Jak zaznaczył senator Krzysztof Słoń, Marszałek dużym sentymentem darzył Kielce, co wielokrotnie podkreślał. Dodał, że obecność kielczan na uroczystościach poświęconych jego śmierci jest dowodem ich szacunku dla Józefa Piłsudskiego.

Magdalena Fogiel-Litwinek podkreśliła, że postać Józefa Piłsudskiego wciąż jest żywa jako wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń wszystkich Polaków.

Organizatorami uroczystości były: Urząd Miasta Kielce, Stowarzyszenie Pamięć i Tradycja w Kielcach oraz VII LO, które nosi imię Józefa Piłsudskiego.

Reklama