Bogdan Latosiński krytycznie o zmianach w kieleckiej komunikacji [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 13.05.2019 08:30
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Poseł Bogdan Latosiński z klubu PiS

Poseł Bogdan Latosiński z klubu PiS
Kielce. 13.05.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Rząd przyjął projekt ustawy o przywróceniu zlikwidowanych połączeń komunikacji publicznej do małych miejscowości. To jeden z punktów tzw. Piątki PiS. Poseł Bogdan Latosiński powiedział na antenie Radia Kielce, że dopłata do wozokilometra będzie wynosić złotówkę, później ma to być 80 groszy.

Parlamentarzysta zaznaczył, że będą finansowane linie nowe, czyli samorządy muszą stworzyć siatki połączeń.

- Ustawa przewiduje, że połączenia zlikwidowane trzy miesiące przed jej uchwaleniem nie będą dofinansowane. Mają to być linie nowe, bo właśnie takie jest zadanie, aby stworzyć nową siatkę połączeń. To będzie też weryfikowane. Jeżeli tylko linia będzie opłacalna, dopłata zostanie zawieszona - zaznaczył parlamentarzysta.   

Bogdan Latosiński odniósł się krytycznie do zmian w kursowaniu linii komunikacji publicznej w Kielcach wprowadzonych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Podkreślił, że czeka na spotkanie z prezydentem Bogdanem Wentą, który obiecał utworzenie zespołu konsultacyjnego doradzającego przy wszelkich zmianach komunikacyjnych. W jego skład mieliby wejść m.in. przedstawiciele miejskiego przewoźnika.

- Minęło pół roku i nie ma odpowiedzi. Transport publiczny wymaga rozsądku, zastanowienia się, a nie przypadku. Liczymy, że Pan prezydent powoła taki zespół i dojdzie do wysłuchania naszych problemów - dodał Bogdan Latosiński.

W województwie świętokrzyskim ponad 300 sołectw nie ma zapewnionego dostępu do komunikacji publicznej w dni powszednie. W weekendy i święta jest jeszcze gorzej. Tak wynika z danych zebranych przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski.

W tym roku rząd przeznaczy 300 milionów złotych na przywrócenie połączeń komunikacyjnych. W kolejnych latach ma to być 800 milionów złotych. 

Reklama