Miejsc w starachowickich szkołach nie zabraknie

Data publikacji: 14.05.2019 13:10
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wbrew obawom związanym z tak zwanym podwójnym rocznikiem, w Starachowicach nie zabraknie miejsc w szkołach dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. W mieście czekają na nich trzy licea i trzy szkoły zawodowe, a w nich kilka nowych kierunków. Władze powiatu, który prowadzi wszystkie placówki podkreślają, że nie ma również planów prowadzenia lekcji dwuzmianowo.

W tym roku nabór będzie rekordowo duży. Jak informuje wicestarosta Dariusz Dąbrowski, do szkół średnich w powiecie starachowickim może trafić 796 absolwentów ostatnich klas szkół podstawowych i 805 absolwentów gimnazjów. Przygotowano dla nich 1632 miejsca w szkołach średnich, nie ma więc obawy, że ktoś zostanie bez możliwości kontynuowania nauki.

W nadchodzącym roku szkolnym rozszerzona zostanie oferta nauki zawodów w Starachowicach. Starosta Piotr Babicki przypomina, że w Zespole Szkół Zawodowych numer 1 powstanie szkoła branżowa, uczniowie będą mogli się tam kształcić w zawodach: magazynier logistyk, hotelarz, sprzedawca, operator maszyn przemysłu spożywczego. Nadal będzie prowadzona nauka na kierunku rachunkowości i jedynym w regionie zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji.

Dwie pozostałe szkoły zawodowe, czyli placówki przy ulicy Szkolnej i 1 Maja, oferują z kolei naukę w klasach patronackich. Oznacza to, że część lekcji prowadzona jest w zakładach przemysłowych. Takie klasy mają między innymi firmy: MAN, Cerrad czy Siarkopol. Uczniowie po zakończeniu nauki mają zagwarantowaną pracę w tych przedsiębiorstwach.

Kolejna nowość to zmiana lokalizacji III Liceum Ogólnokształcącego. Od 1 września uczniowie będą mieli do dyspozycji budynek w kompleksie edukacyjnym przy ulicy Jana Pawła II na osiedlu Południe. Dotychczas szkoła zajmowała część Młodzieżowego Domu Kultury. Nowa siedziba ma być obszerniejsza i pozwolić na przyjęcie większej liczby uczniów. Powstanie tam również klasa o profilu sportowym. Bez zmian w I i II LO, obie szkoły proponują naukę w prowadzonych już klasach profilowanych.

Nabór do szkół potrwa do 25 czerwca, jest możliwość rejestracji elektronicznej.

Reklama