Minister Emilewicz rozwiązuje największe problemy przedsiębiorców

Data publikacji: 15.05.2019 13:31
Autor: Marek Orkisz , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konferencja dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego. Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii

Konferencja dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego. Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii
Kielce. 15.05.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Rząd przyjął projekt ustawy o zatorach płatniczych. To dokument, który ma rozwiązać jeden z najbardziej dolegliwych problemów, na które skarżą się polscy przedsiębiorcy - powiedziała podczas spotkania w Kielcach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

To bardzo uciążliwe w prowadzeniu biznesu, ponieważ duży podmiot gospodarczy zamiast iść po kredyt do banku, wspiera swoją działalność nie płacąc podwykonawcom. Dzieje się tak, ponieważ koszty przeterminowanych faktur są niższe niż pożyczki bankowe.

Jak powiedziała minister, projekt ustawy skraca wymagalne terminy płatności. Administracja musi zapłacić w ciągu 30 dni, natomiast w sektorze prywatnym są to dwa miesiące. Jak przypomniała Jadwiga Emilewicz obecnie niektóre rachunki czekają na zapłatę pół roku. Po ustawowym okresie,  będą rosły odsetki od niezapłaconej faktury. Będą wynosić 11,5%, co jest większym obciążeniem niż oprocentowanie kredytów bankowych .

Drugim elementem ustawy jest tzw. ulga na złe długi. Będzie obowiązywać przy rozliczeniu PIT i CIT.  To oznacza, że w deklaracji podatkowej nie będziemy musieli odprowadzać podatku od faktur, które nie zostały nam jeszcze zapłacone.

Ministerstwo proponuje także rozwiązania legislacyjne dotyczące dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, upraszczając procedury. Jak powiedziała minister, będzie także rejestr praktyk płatniczych, gdzie największe firmy będą musiały raportować w jakim czasie płacą swoim podwykonawcom.

Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśla, że tego typu spotkania i konferencje z przedsiębiorcami, mają na celu przede wszystkim przybliżenie zmian dla przedsiębiorców, które wprowadza m.in. Konstytucja dla Biznesu.

- Część zmian zakłada przede wszystkim ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wiele z nich zmienia także samo podejście do przedsiębiorców. W przypadku sporów i wątpliwość urzędniczych w świetle nowego prawa, są one rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców - dodaje.

Jak podkreśla poseł Michał Cieślak, wizyta minister Jadwigi Emilewicz w Kielcach jest doskonałą okazją dla przedsiębiorców, aby rozwiać swoje wątpliwości związane z nowymi przepisami.

W ramach konferencji przedsiębiorcy mieli możliwość skorzystać z pomocy i konsultacji ekspertów m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego, PKO Banku Polskiego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Urzędu Zamówień Publicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polskiego Funduszu Rozwoju i Agencji Rozwoju Przemysłu.

Reklama