Coraz bliżej realizacji drogi S74

Data publikacji: 21.05.2019 06:14
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP

 
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad 10 milionów 200 tysięcy złotych będzie kosztować wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego drogi ekspresowej S74 na odcinku Opatów - Nisko. Dokument ma być gotowy za 16 miesięcy.

W poniedziałek w Stalowej Woli została podpisana umowa z wykonawcą dokumentacji firmą Transprojekt Gdański.

Obecny na uroczystości wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że droga ekspresowa S74 to ważna trasa łącząca węzły autostradowe w województwie łódzkim z regionem świętokrzyskim i Podkarpaciem.

- Ta dokumentacja to etap, który przybliża nas do realizacji S74 i połączenia południowo-wschodniej Polski z jej centralną częścią – dodał.

Wiceminister zaznaczył, że podpisana w poniedziałek umowa to przygotowanie inwestycji, która będzie finansowana już w nowej perspektywie UE.

- Chcemy być przygotowani na nowe rozdanie unijne, na pieniądze, które trafią do Polski po nowym podziale budżetu UE – powiedział Weber.

Wiceminister życzył wykonawcy dokumentacji, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez przeszkód.

Obecna na uroczystości była również wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która mówiła, że podpisana umowa to fundament pod bardzo ważną inwestycję dla mieszkańców woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego.

- Droga S74 ma skomunikować nas z drogą ekspresową S19, S12 a przez nie z autostradami A1, A2 i A4 – dodała.

Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że trasa S74 nie łączy wielkich metropolii.

S74 ODCINEK OPATÓW – NISKOFot. GDDKiA

- Pokazuje ona politykę tego rządu, że ważny jest rozwój całego kraju, a nie tylko metropolii – stwierdziła wiceminister i dodała, że ta droga może stać się autostradą dla przyszłych inwestycji dla regionu.

Podpisana w poniedziałek umowa zakłada, że wykonawca będzie musiał przygotować dokumentację projektową STEŚ dla ok. 71 km odcinka drogi ekspresowej S74 Opatów – Nisko. Oprócz tego musi też przygotować materiały do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz ją uzyskać.

Planowana droga ekspresowa S74 ma połączyć drogi S12 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego z trasą S19 w okolicach Niska, przebiegać będzie przez województwa podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie.

Reklama