To może być trudna noc dla mieszkańców Świętokrzyskiego. IMGW ostrzega

Data publikacji: 21.05.2019 19:35
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: IAR
Kielce. Ulewa

Kielce. Ulewa
19.05.2019 / Fot. Renata Morąg / Radio Kielce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z intensywnym deszczem. Dotyczą one województwa podkarpackiego, małopolskiego, wschodniej części świętokrzyskiego i południowej części śląskiego.

- Przez dwa dni, czyli do czwartku, może spaść w tych rejonach do 70 milimetrów deszczu, w czasie burz prędkość wiatru może sięgnąć nawet do 80 kilometrów na godzinę - zapowiada synoptyk Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem wystąpią niemal w całej Polsce z wyjątkiem województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą spowodować straty materialne i zagrożenie zdrowia oraz życia, a drugiego stopnia - duże straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia. 

Duże opady znacząco podniosły poziom wód w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Śląskiem. Dla tych rejonów zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. 

- Niewykluczone, że w czwartek wydamy ostrzeżenia trzeciego stopnia - informuje hydrolog Paweł Staniszewski.

- Sumy opadów będą kumulowały się i zebrania w zlewniach Soły, Skawy, Raby, Nidy i Dunajca będą dość silne. Prognozujemy przekroczenia stanów ostrzegawczych oraz alarmowych - dodaje Paweł Staniszewski. 

Jak zapowiadają synoptycy burze będą zanikać w czwartek, a w piątek już bez deszczu.

Reklama