Potężne ulewy nad regionem. Rzeka zniszczyła most

Data publikacji: 21.05.2019 22:39 / Data aktualizacji: 22.05.2019 11:18
Autor: Robert Kałuża , Ewa Golińska , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Bydłowa, gmina Oleśnica. Uszkodzony most na drodze powiatowej

Bydłowa, gmina Oleśnica. Uszkodzony most na drodze powiatowej
Bydłowa, gmina Oleśnica. 22.05.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla województwa świętokrzyskiego! Intensywne opady deszczu i burze występować będą we wszystkich powiatach do jutrzejszego wieczoru - prognozują służby Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Lokalnie wielkość opadów wyniesie od 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Towarzyszyć im będą porywy wiatru do 60 kilometrów na godzinę.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak zaapelował do mieszkańców południowo-wschodniej części kraju, by odpowiednio przygotowali się na kolejne burze. Zaznaczył, że w razie zapowiadanych nawałnic należy usunąć wszelkiego rodzaju przedmioty z parapetów i balkonów, aby nie zostały poderwane przez wiatr. Jak dodał, ważne jest też zamknięcie okien. - Kiedy nawałnica zastanie nas na zewnątrz, nie wolno szukać schronienia pod drzewami, słupami ani liniami energetycznymi - powiedział starszy brygadier Paweł Frątczak. Kierowcy powinni unikać parkowania samochodów pod drzewami.

W ciągu ostatniej doby świętokrzyscy strażacy interweniowali ponad 140 razy w związku z obfitymi opadami deszczu.

- Zgłoszenia dotyczyły głównie podtopień domów i zabudowań gospodarczych - poinformował Radio Kielce dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa. - Przede wszystkim były to interwencje związane z pompowaniem wody z posesji prywatnych, podtopionych piwnic, ale też obiektów publicznych. Strażacy ograniczali rozlewiska, by woda nie przedostawała się na większe obszary, udrażniali także przepusty drogowe - dodał dyżurny.

W niektórych rzekach podniósł się poziom wód. Na razie w żadnym miejscu nie zostały przekroczone stany ostrzegawcze. We wsi Bydłowa, w gminie Oleśnica, uszkodzony został most na drodze powiatowej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenie hydrologiczne dla województwa świętokrzyskiego w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami. W zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej spodziewany jest wzrost poziomu wody do stanów średnich i wysokich. Lokalnie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze i alarmowe.

Reklama